احداث خط آهن جديد امام نظر – اندخوی


سفر ماه گذشته رئيس جمهور افغانستان به عشق‌آباد و امضاي توافقنامه‌هايي در خصوص توسعه همكاري‌هاي همه جانبه در بخش‌هاي احداث خط راه آهن، صنعت برق، راه اندازي اتاق صنايع و بازرگاني؛ موافقتنامه همكاري‌هاي فرهنگي، هنري، رسانه‌اي، گردشگري و ترانزيت انرژي در واقع نشانه‌اي از ايجاد فصل جديدي در مناسبات بين تركمنستان و افغانستان است.

گرچه 2 كشور در سال‌هاي گذشته مناسبات خوبي باهم داشته و تركمنستان كمك‌هاي زيادي نيز به افغانستان ارائه كرده است اما در شرايط نوين منطقه‌اي، عشق‌آباد با توجه به سياست بيطرفي و موقعيت جغرافيايي خود قصد دارد، نقش بيشتري در مسئله بازسازي افغانستان داشته باشد.

در همين رابطه، «قربان قلي بردي محمداف » رئيس جمهوري تركمنستان در سخنان اخير خود در مجمع عمومي سازمان ملل متحد به تحولات افغانستان اشاره كرد و گفت : عشق‌آباد آماده است تا شرايط و زمينه‌هاي لازم براي ادامه فرايند مذاكرات درباره افغانستان را فراهم كند.

وي پيشنهاد كرد كه مذاكرات صلح با حضور همه گروه‌هاي افغاني و نيز نهادهاي بين‌المللي به ويژه سازمان ملل و طرف‌هاي علاقه‌مند در عشق‌آباد پايتخت تركمنستان برگزار شود.

همچنين در ملاقات اخير روساي جمهور 2 كشور نيز، بردي محمد اف بار ديگر به طور جدي خواستار برگزاري مذاكرات صلح افغانستان در كشورش شد.

به گفته تحليلگران ،عشق‌آباد ، خواستار ايجاد صلح و ثبات در افغانستان و قدرت گرفتن يك حكومت مركزي قدرتمند است تا از اين طريق از يك سو زمينه براي مقابله با توليد و قاچاق مواد مخدر و از سوي ديگر پايان بخشيدن به حضور نيروهاي نظامي بيگانه در اين كشور فراهم شود.

از سوي ديگر در زمينه انرژي بويژه برق و گاز كه تركمنستان يكي از صادر كنندگان بزرگ آن در منطقه محسوب مي‌شود، بازار افغانستان براي تركمن‌ها و نيز نقش كابل در ترانزيت آن داراي اهميت زيادي است.

تركمنستان از اوايل دهه 80 ميزان صادرات برق خود را به افغانستان افزايش داده است كه اين صادرات در سال‌هاي اخير از طريق خط انتقال برق «سرحدآباد » اين كشور به ولایت هرات افغانستان به 2 برابر افزايش يافته است.

در كنار اين مسائل، موضوع خط لوله گاز تاپي كه امكان انتقال گاز تركمنستان را از مسير جديدي ميسر مي‌كند، شايد اصلي ترين هدف تركمنستان در گسترش مناسبات و نگاه ويژه عشق‌آباد به افغانستان باشد.

طرح «تاپي » كه پيش از اين به نام «ترانس افغان » مشهور بود از دوران زمامداري «صفرمراد نيازاف » رئيس جمهوري فقيد تركمنستان مطرح و مورد پيگيري اين كشور بود ولي جنگ افغانستان تمامي تلاش‌هاي حاميان اين پروژه را نقش بر آب ساخت.

اما با پافشار و پيگيري جدي قربان قلي بردي محمداف رئيس جمهور تركمنستان اين طرح جان تازه‌اي گرفت و در دسامبر سال گذشته ميلادي، نشست سران كشورهاي ذينفع در طرح تاپي در عشق‌آباد پايتخت كشور تركمنستان برگزار كه در جريان آن موافقتنامه احداث اين خط لوله گاز منطقه‌اي امضا و هم اكنون كار گروهاي كشورهاي مذكور چگونگي تامين مالي و اجرايي آن را فعالانه پيگيري مي‌كنند.

گرچه هنوز دغدغه‌هاي امنيتي پيرامون اين طرح به كلي رفع نشده است ام مقامات افغانستان، پاكستان، هند و بيش از آنان تركمن‌ها تحركات جديد و جدي‌اي را براي شروع و اجرايي كردن اين طرح اغاز كرده‌اند.

اجراي اين خط لوله در بين كشورهاي ذينفع در آن براي افغانستان از اهميت بيشتري برخوردار است، زيرا در صورت اجرايي شدن طرح، افغانستان پنج ميليارد متر مكعب گاز براي تامين نيازهاي داخلي دريافت و براي ترانزيت آن به پاكستان نيز 300 ميليون دلار عايدي خواهد داشت ضمن اينكه بازار اشتغال را در افغانستان رونق خوبي خواهد بخشيد.

رئيس جمهور تركمنستان در ماه اخير پس از مذاكرات با همتاي افغاني خود در عشق‌آباد با ارزيابي مثبت از نتايج مذاكراتش با رئيس جمهور افغانستان، ضمن اعلام همبستگي دولت و ملت كشورش با ملت افغانستان گفت: عشق‌آباد همواره كمك‌هاي انساندوستانه و برادرانه خود را به ملت دوست و همسايه، افغان ارائه مي‌دهد و اين روند در آينده نيز ادامه خواهد داشت.

وي افزود: در اين مذاكرات طيف وسيعي از مسائل مربوط به روابط و همكاري‌هاي 2 جانبه، منطقه‌اي و بين‌المللي مورد علاقه 2 طرف، از جمله برقراري صلح و ثبات و امنيت در منطقه و توسعه پايدار در كشورهاي منطقه، گسترش تعامل بين عشق‌آباد و كابل در زمينه توسعه همكاري‌هاي اقتصادي، تجاري، سوخت و انرژي، خط لوله انتقال گاز «تاپي » و مسائل فرهنگي، مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفته است.

وي همچنين با اشاره به اينكه هم ‌اكنون تركمنستان بخشي از انرژي برق مورد نياز افغانستان را تامين مي‌كند، اعلام كرد، با توجه به اجراي طرح‌هاي جديد زيربنايي در خاك 2 كشور، ميزان صادرات برق تركمنستان به افغانستان، تا پنج برابر افزايش خواهد يافت.

رئيس جمهور تركمنستان گفت: عشق‌آباد و كابل، موقعيت و شرايط بسيار مناسبي براي گسترش همكاري در زمينه ارتباطات، مخابرات و حمل‌ونقل بين‌المللي دارند و احداث خط راه آهن جديد 150 كيلومتري «امام نظر – اندخوی «، نقش مهمي در اين زمينه ايفا خواهد كرد.

رئيس جمهور تركمنستان با اشاره به احتمال ميزباني عشق‌آباد، براي برگزاري گفت‌وگوهاي صلح بين گروه‌هاي افغاني، گفت: تركمنستان آمادگي خود را براي ميزباني و فراهم كردن فضاي مناسب براي برگزاري مذاكرات صلح بين آنان اعلام كرده و اين پيشنهاد مبتني بر اصول انسان دوستي، علاقه به برقراري صلح و ثبات در افغانستان، همبستگي ملت تركمن با مردم افغانستان است كه بيش از 30 سال در شراط سخت جنگي به سر مي‌برند.

وي افزود: عشق‌آباد معتقد است كه در حل و فصل مسائل و بحران افغانستان بايد از راه‌حل‌هاي سياسي و ديپلماتيك استفاده شود و اين مذاكرات بايد زير نظر و با ميانجيگري سازمان ملل صورت گيرد.

رئيس جمهور تركمنستان تاكيد كرد: عشق‌آباد با توجه به سياست بيطرفي خود و با پيروي از سياست عدم مداخله در امور داخلي افغانستان و بدون مشاركت در عمليات چند مليتي نظامي در اين كشور، خواستار برقراري صلح و ثبات، حفظ تماميت ارضي افغانستان بوده و معتقد است كه مسائل اين كشور، درنهايت بايد توسط دولت و مردم افغانستان حل و فصل شود و وظيفه جامعه جهاني، تنها فراهم كردن شرايط لازم براي مذاكرات طرف‌هاي افغاني با يكديگر است.

رئيس جمهور افغانستان نيز طي سخناني در مصاحبه مطبوعاتي در عشق‌آباد، از مهمان نوازي همتاي تركمني خود قدرداني كرد و نتايج مذاكرات 2 جانبه و رسمي خود در عشق‌آباد با مقامات تركمنستان را بسيار مثبت و ثمره بخش توصيف كرد.

كرزي خاطر نشان كرد: مردم افغانستان، مردم تركمنستان را به عنوان دوست و برادر خود تلقي مي‌كنند و از كمك‌هاي مستمر و همه جانبه دولت تركمنستان همواره به نيكي ياد كرده‌اند

وي تصريح كرد: در سال‌هاي اخير، رئيس جمهور تركمنستان با توجه به مسائل و مشكلات موجود در افغانستان، پيشنهادهاي متعددي درباره چگونگي بهبود اوضاع مردم و كشور افغانستان ارائه كرده كه اجرايي كردن خط لوله گاز تاپي يكي از آنها است.

رئيس جمهور افغانستان افزود: تحصيل جوانان افغاني در مدارس و مراكز آموزش عالي تركمنستان و نيز صادرات انرژي برق به مناطق مختلف افغانستان، از ديگر نمونه‌هاي توجه و كمك دولت تركمنستان به مردم افغانستان است كه اين اقدامات، از نظر ملت افغان قابل تقدير است.

به گفته كرزي، كابل علاقمند است تا روابط و همكاري‌هاي خود را در همه زمينه‌ها با عشق‌آباد توسعه و گسترش دهد كه امضاي اسناد مذكور در جريان اين سفر رسمي گواه بر اين گفته‌ها است.

اوغوز

Advertisements

یک پاسخ

  1. بیرینچی مرته بوسایت گه کیریب کوردوم وچین یورگدن سیویب قالدیم خداوند سیزلرگه کوپراق همت عطا قیلسین…..

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: