تحلیلی بر اوضاع کنونی ایران و نقش حرکت ملی آذربایجان


در چند هفته ی اخیر اختلافات داخل نظام جمهوری اسلامی به کش و قوسهای سیاسی که به سطح رسانه ها نیز کشیده شده است مشهود میباشد. بطوریکه موجب جبهه گیری هایی در داخل جناح اصول گرا شده است. البته این اختلافات به ظاهر بر سر آقای مشایی میباشد. ولی نوعی آرایش سیاسی جدید داخل نظام است، که به بررسی این رویدادها و تاثیرات آن به حرکت ملی آذربایجان جنوبی خواهیم پرداخت.

این اختلافات را میتوان تبعات تصفیه ی جناح اصلاح طلب در انتخابات سال 88 دانست. به این معنی که  در سال 88 عناصر صاحب قدرت یعنی طیف اصول گرای سنتی نظام که تمام عناصر قدرت را در اختیار داشتند، با تصفیه ی نسل فعال در انقلاب که نسبتأ به اصول دموکراسی متعقد بودند موجبات این اختلافات را به وجود آوردند، و نسل پس از انقلاب را که شدیدأ انقلابی و بر خلاف نسل انقلاب کننده که به اصول حسینی اسلام شیعی معتقد هستند، تمامأ معتقد به مهدویت افراطی و حکومت جهانی میباشند.

البته تأکید آیت الله خامنه ای به آقای احمدی نژاد که باعث حذف آقای رفسنجانی از صحنه ی سیاسی شد موجب ایجاد دلخور ی هایی در برخی اصول گرایان نیز شد.

حذف جناح اصلاح طلب و برخی اصولگرایان از قدرت به منزله ی کوچکتر شدن دایره ی یار گیری نظام میباشد. حتی میتوان گفت که این دایره به حدی کوچک شده است که آیت الله خامنه ای در هنگام انتخاب آقای احمدی نژاد بیش از چند گزینه ی محدود در دست داشت. و این محدودیت از ابتدا آقای احمدی نژاد را به فردی بدون محدودیت در رفتار و عمل تبدیل نمود.

در این بین حرکت ملی آدربایجان جنوبی فعال ترین و پر تعداد ترین معترض به سیاستهای نظام ، که  با وجود تمام فشارها از هرگونه فرصت برای ابراز اعتراض خود استفاده نموده و به تبع آن بیشترین هزینه ها را متحمل شده استٰ، به نظر میرسد مهمترین نگرانی جمهوری اسلامی میباشد. البته نباید از یاد برد که حرکت ملی آذربایجان جنوبی بنا به فلسفه ی وجودی خود که این حرکت را از تمامی طیف های اعتراضی در ایران متمایز می نماید، و با وجود ضعفها و عدم وجود عناصر اساسی قدرت که این عوامل به همراه عدم خبرگزاری قوی اقدامات این جنبش منطقه ای باعث شده است نقش حرکت ملی آذربایجان جنوبی در عرصه سیاسی بسیار ضعیف دیده شود. که در صورت بررسی بی طرفانه در کارنامه ی حرکت ملی آذربایجان می بینیم که این حرکت موردی نادر در انتخاب راههای اعتراض و مبارزه با وجود فشارهای نظام و عدم وجود فضای فعالیت میباشد.

با اوج گیری اختلافات رهبری و رئیس جمهور با توجه به اینکه انتخابات مجلس نیز در راه است، حرکت ملی به عنوان فعال ترین مخالف بیشترین هزینه هارا خواهد داد که خیل دستگیر شدگان و حوادث و رویداهای اخیر اثبات این مدعا میباشد.

درست است که این فشارها باعث ایجاد رعب و وحشت در داخل حرکت میشود، ولی برای جمهوری اسلامی کاملأ اقدامی  نسنجیده میباشد. زیرا با اوضاع حاکم بر فضای سیاسی فعلی و شرایط  این کشور در عرصه ی بین المللی این نظام شدیدأ  محتاج به آرایی است که به موجودیت خیش مشروعیت می بخشد. با توجه به اقداماتی که بر علیه حرکت کاملأ مردمی و غیره وابسته انجام میدهد، به نظر میرسد با کاهش آرای ریخته شده به صندوقها نسبت به سالهای قبل مواجه خواهند شد. باید خاطر نشان کرد که نظام با پیشگیری سیاست بر چسب زنی، یعنی دیروز فتنه ی سبز و امروز فرقه ی انحرافی طیف وسیعی از حامیان خود را نیز در تمام نقاط از جمله آذربایجان جنوبی از دست خواهد داد، که این خود نیز ضربه ی بزرگ به بدنه ی متزلزل نظام خواهد بود.

با توجه به گفتار های بالا انتظار میرود حرکت ملی آذربایجان جنوبی با اوضاع و احوال پریشان حاضر اولأ؛ با جایگزین کردن برخی فعالیت ها به عنوان آلترناتیو برای نقاط ضعف خود بتواند به ایفای نقش گسترده تر در کوتاه مدت بپردازد.

ثانیأ؛ بعنوان حرکتی جوان فاقد برخی از عناصر اساسی قدرت جهت عملی نمودن برنامه ها در دراز مدت تلاش به کسب عناصر اساسی قدرت خواهد نمود (بطور مثال: میتوان تلاش به کسب حمایت بازار اشاره کرد). حرکت ملی آذربایجان میتواند با مدیریت صحیح منابع و از همه مهمتر ایجاد گروهای رهبری قوی از طریق گفتمان علمی و عقلانی به عنوان جنبشی قدرتمند و مدرن در آینده داخل معادلات منطقه ای و حتی جهانی ایفای نقش نماید.

البته یکی از ضعفهای بارز حرکت ملی آذربایجان جنوبی که عمومأ از کم کاری فعالان خارج نشأت میگیرد که ضعف رسانه ی  است. بطوریکه در بررسی اجمالی میتوان دید که چند سایت فعال در زمینه خبر گزاری اخبار مرتبط با حرکت ملی، با افزایش فشار در داخل عمومأ یا به روز نمیشوند و یا خیلی ضعیف کار میکنند. که این مسئله نشان دهنده ی اداره ی این سایتها از داخل میباشد.

در این بین با توجه به فشارهای اقتصادی، سیاسی داخلی و بین المللی بر روی جمهوری اسلامی، این نظام تلاش خواهد کرد که عناصر و مهره های فعال حرکت را با دستگیری و ایجاد فضای رعب وحشت از فعالیت باز دارد. البته تا حدودی نیز به این هدف خود رسیده است. بطوریکه به علت ، ضعف و وابستگی مالی اکثر فعالان به نظام  و ضعف عمومی حاکم بر حرکت ملی، بسیاری از فعالان انگیزه ی قبلی را برای فغالیت ندارند.

در پایان باید گفت حاکمیت با تمام قوا برای تضعیف و از بین بردن و حرکت ملی تلاش میکند و خواهد نمود که فعالان حرکت ملی با اتخاذ تصمیمات سنجیده و مدیریت پتانسیلهای در دست میتوانند هرگونه اقدام علیه حرکت ملی آذربایجان جنوبی را خنثی نموده و حقوق به حق خود را دریافت نمایند.

آ. ارسوی

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: