توزیع تذکره الکترونیکی نباید وسیله تعمیق اختلافات قومی در کشور گردد


خبر توزیع تذکره نفوس به شیوه مدرن الکترونیکی به جای شناسنامه فعلی برای اتباع افغانستان مایه تعجب و تحیر اکثر مردم منطقه و جهان شده و همچنان هموطنان شریف دور از میهن مان را متوجه حقه بازی های ماهرانه عناصر فاشیست داخل حاکمیت و بهره برداری زیرکانه آقای امیر زی سنگین سرپرست وزارت مخابرات و تکنولوژی معلوماتی در این راستا نمود .

طوریکه هموطنان گرامی ما اطلاع دارند در هیچ نقطه از جهان تحمیل هویت یک قوم بر سایر اقوام که هویت قومی ایشان را سلب و همبستگی ملی را خدشه دار سازد به مشاهده نرسیده است .

این چنین تلاش های نافرجام و کودکانه نتنها باعث تخریش ذهنیت هزاران هموطن شریف ما در داخل و خارج کشور میگردد ، بلکه فضای نیم بند اعتماد میان اقوام و ملیت ها را بیشتر از پیش مغشوش ساخته و ضربات خورد کننده ای در پیکر وحدت ملی ما نیز وارد خواهد کرد .

در حالیکه جمعیت کشور عزیز ما افغانستان طی سالیان متمادی با اشتراکات زبان و زمین و زندگی باهمی که در خصوصیات فرهنگ ملی ما آشکارا تجلی دارد ، تا حدودی گام های استوار بسوی وحدت و همبستگی ملی که یکی از مؤلفه های ملت سازی به شمار می آید برداشته اند .

مگر این چنین بازی های خطرناک و تصامیم عجولانه فاشیست های داخل حاکمیت خلاف توقع اکثریت مردم و منافع ملی بوده و میتوان آن را نتیجه تبانی و تلاش های پیگیر و زیرکانه دشمنان تاریخی مردم ما با فاشیست های داخل حاکمیت ارزیابی نمود .

زیرا دشمنان رفاه و سعادت مردم ما همیشه سعی و تلاش ورزیده اند تا به شیوه های گوناگون زمینه تخریش ذهنیت اقوام را علیه یکدیگر مساعد نموده و به خصومت های قومی و زبانی بیشتراز پیش دامن زده و به پلان های شوم و غیر انسانی خود موفق و پیروز گردند .

آقای امیر زی سنگین سرپرست وزارت مخابرات این چهره خطرناک تلاش دارد با یک تیر دو فاخته را شکار نموده ، از یکسو وفا داری خود را به گروه فاشیستی داخل حاکمیت و دشمنان وحدت ملی ثابت نموده و از سوی دیگر با چنین حقه بازی های زیرکانه و ایجاد فضای متشنج زمینه عقد قرار داد بیش از یکصد ملیون دلار را با شرکت خصوصی گراند تکنولوؤی ریسورس که ظاهراً مربوط یکی از اقارب شان آقای میرویس علی زی میباشد به ساده گی مساعد سازد .

همه هموطنان عزیز ما اطلاع دارند این چنین کوشش های نافرجام در کشور ما تازگی نداشته بلکه از سالیان متمادی تا کنون نیز چنین تلاش های در زمینه به عمل آمده است ، تا اطلاق کلمه افغان که مساوی به پشتون است بالای سایر اقوام و ملیت ها به زور تحمیل نمایند . اقدامات مذبوحانه کنونی نیز تداوم همان سیاست های نا فرجام طراز فاشیستی نظام های گذشته میباشد .

آنانی که افغانستان را مالکیت شخصی ، اقوام دیگر را اسیران جنگی ، مال و دارایی های شان را غنایم جنگی میپندارند ، به خطا رفته و باید خوب بدانند که آن قدح بشکست و آن ساقی نماند .

زیرا دیگر دوران ساختن کله منار ها ، زور گویی های لجوجانه ، تحقیر و توهین ملیت ها به گورستان تاریخ سپرده شده است . اکنون افتخار به نام یک قوم و یک قبیله مضحکه بیش تلقی نمیگردد ، زیرا خوشبختانه در اکثر جوامع امروزی بشری در جهان ، معیار تثبیت شخصیت افراد

و اشخاص مربوط به تعلقات قوم و زبان نی بلکه متعلق به فهم ، دانش ، تقوا ، صداقت ، پاک نفسی ، وطن پرستی و غیره سجایای انسانی و اخلاقی ایشان میباشد .

آیا مضحک و خنده آور نیست که در قرن 21 با چنین تلاش ها بی نتیجه خود را مسخره نمود و تاج افتخار ( هیچ ) یک قوم ، قبیله و خاندان را به سر نهاد ؟

طراحان این چنین سیاست ها باید خوب بدانند و از خواب غفلت جهل بیدار گردند که افغانستان و مردم کنونی آن افغانستان و مردم دیروز نیستند ، هیچ قدرتی در جهان نمیتواند به شیوه گذشته در کشور حکومت کند و با استفاده از تذکره نفوس جدید الکترونیکی این دست آورد شگفت انگیز و بزرگ بشری نام یک قوم را بالای سایر اقوام کشور به زور ، حیله و نیرنگ تحمیل نموده و به خواست های بر حق و انسانی دیگران کم بها دهند .

تلاش های بی نتیجه مذبوحانه در این رستا جز خجالت ابدی و سر افگندگی تاریخی حاصلی را به بار نخواهد آورد .

این وظیفه نمایندگان ملت و اعضای محترم شورای ملی کشور است تا رسالت تاریخی خویش را در چنین مسایل مهم ، حیاتی و حساس با شایستگی ادا نموده و مانع تحقق این لکه ننگین و همچنان مانع انتخاب امیر زی سنگین به پست وزارت مخابرات و تکنولوژی معلوماتی گردند .

ومن التوفیق

محمد همایون سرخابی

27 ماه اپریل 2011

معمای ثبت هويت « افغان » در تذكره

…يكی از پلانهای پشتونيزه ساختن افغانستان توسط شوونيزم قبيله همانا تلاش اضمحلال هويت اتنيكی اقوام غيرپشتون كشورميباشد

نمونه ای از تذکره الکترونیکی با جعل هویت بیش از 80 درصد مردم

ما افغان نیستیم؛ ما تاجیک، هزاره، اوزبیک، تورکمن، بلوچ و…هستیم

بیانیه فدارسیون فرهنگی غرجستان در رابطه با طرح چاپ جدید تذکره ملی

Advertisements

3 پاسخ

  1. آقای سرخابی سلام.
    لطف نموده بالای گفته های خود، خود عمل کنید. من هیچ فرقی بین نوشتۀ فارسی و پشتو کدام فرقی نمبینم. هردو لسان رسمی بوده و طبق معمول در تمام نقاط جهان یکی به زبان بین المللی و دوم به یک زبان داخلی میباشد. این هویت نامه کدام پارچه نقاشی نیست که بالای آن نمایش خط داده شود. به جای نزاع بالای چنین مسایل بیهوده باید بالای پیشرفت مملکت فکر کنیم نه بالای زبان و خط. زبان و خط برای مردم خوشبختی و آرامش و یا توشه نان نمشود.

  2. Salam ba hamaye dostan aziz. man ba shoma mawafiqam, bayad tazkira nazar ba qanon asasi ba har do zaban bashad. Tashakurlar

  3. Wa dowom enka ma Awghan nestim. bayad had-e-aqal Afghanistani nawishta shawad. Man turkam, Hazaram, Uzbekam, Turkaman…..na awghan
    asma, USA.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: