سرچشمه طغیان اعترضات مردم اندخوی


با اظهار سپاس از شبكه محترم توركستان جنوبي كه درد مردم اندخوي را ازنگاه بشر دوستي بيشتر از هرسايت ديگر انعكاس داده توجه مردمان اين منطقه را معطوف داشته اند تا جايكه من معلومات گرفتم كسانيكه به انترنيت دسترسي داشته مطالب منتشره را تكثير و بين مردم پخش كردند .

به نظر من نويسنده گان مطالب فساد اداري را سرچشمه طغيان تظاهرات دانسته اند كاملا بجا است . از جمله اعتراضات مردم چند نكته را قابل ياداوري ميدانم :

1-مراجعه مردم يا ايجاد ماجرا دربين مردم انقدر مواجهه به بيوروكراسي ميشود كه بعداز مصارف گزاف يا مجددا به سلسله مراتب رجعت يا تا ايجاد چشمه عوايد معطل قرار ميگيرد . مردم تصور ميكند كه اين مامورين موظف به تضعيف و ناتوان سازي مردم اند تا وطن به دامن كشوري سقوط كند .

2– پروژه اب اشاميدني مردم چند سال است كه روي دست گرفته شده و سه بار هم افتتاح شد هنوز با ان نل هاي پلاستيكي نازك وكم قدرت انتقال اب از درياي امو به اندخوي دور از امكان بوده و 12مليون دالر به هدر رفت . مردم فكر ميكند ايجاد پروژه به مفهوم تبليغ بوده بالاي مردم پوزخند زدند .

3– سرك اقينه –اندخوي چند سال است كه اعمار ان تبليغ ميشود نه از نظر كيفيت و نه هم چنين سرك تا كنون اعمار شده بلكه 20 مليون دالر اختصاصي اين سرك چه شد و چرا معطل است . ولي به نظر مردم درازا كشيدن پروژه به مفهوم فريب اذهان مردم بوده واقعيت عيني ندارد .

4– اب درياي اندخوي از چندين سال به اين طرف از دولت اباد به بعد سال تمام قطع است صرفا در جريان سيل هاي بزرگ به اندخوي ميرسد متباقي وقت، اندخوي مبدل به يك صحرا است . مردم فكر ميكند كه اين قطع اب مطابق سياست فعلي دولت جهت تفرقه اندازي بين مردم اندخوي و دولت اباد راه اندازي شده عرايض و صداي كسي شنيده نميشود .

5– دربازسازي سرك هاي فرعي از طريق جغل اندازي و همواركاري مبالغ هنگفت بين شاملين پلان ها خورد وبرد ولي مطلق از كنترول معاف است . مردم فكر ميكند كه اين جريان به هدف تبليغ بازسازي و ايجاد شبكه خارجي در بين مردم است .

6– گسترش فقر و بيكاري و عدم موجوديت اشتغال زايي در پلان دولت .

7-اخاذي هاي گوناگون در كليه امور رسمي و غير رسمي مشابه به يك اعلان چور .

8-انتصاب و تقرر افراد منفور جامعه در مقام هاي بلند دولتي را ايجاد شبكه هاي سركوبگر خارجي بالاي مردم ميدانند و صدها مسايل ديگر كه بيش از حد مردم را اذيت وبه فقر وناچاري دچار كرده از جمله عواملي است كه مردم و دولت را مجزا ساخته مستلزم توجه بيشتر مقامات عالي دولت است تا ارامش دايمي و با ثبات در اين منطقه ايجاد گردد .

بااحترام :تينگداش فاريابي

داد مردم اندخوی

تظاهرات مردم اندخوی

اندخوی

Advertisements

یک پاسخ

 1. دوستان محترم سلام حضور تمام شما بنده نیز یکی از قربانیان این افراد هستم که میخواهم رشوت هاییکه آنها گرفتند برایتان بازگو کنم و باقیمانده این باند را برای شما به معرفی بگیرم، به شاروال بی ناموس و حیثیت که زور تانرا نشان دادید، مگر باقیمانده آنها هنوز زنده هستند، آنهارا نیز بشناسید. امیدوارم کارمندان در ادارات مربوطه اگر ازین سایت خبری موثق و پربیننده استفاده میکنند آگاه باشند که افراد ارسالی شان دراندخوی چقدررشوت از مردم میگیرند و برای آنها چقدر شه میتن. در آغازازدولت خواهش میکنم تا باقیمانده کارمندان شاروالی را برپنجه قانون بسپرد و خورده گی هایشان را از بینی شان پس بگیرد.

  1. اگر کار یک نفر به محکمه اندخوی بند شود بدون پرداخت رشوت از پیش رییس محکمه تیر شده نمیتواند. از هر قباله نظر به ارزش زمین ویا دکان از 2000 دالر شروع الی 5000 دالر میگیرد، که بنده خودم تاحال بخاطریکه یک دربند حویلی و یک باب دکان پدری را بنام خود میکردم به رییس محکمه در دوبار 5500 دالر آمریکایی پرداختم اگر چنین باشد که پرسان شود، اسناد هم دارم که برایشان رشوت دادم.

  2. کسی بنام محمد علی چوپان از تواچی اندخوی که بعضا» یکجا در محکمه اندخوی به یکدیگر روبرو میشدیم، که یک توته زمین را پدر مرحومی اش به وی به میراث گذاشته بود او میخواست قباله زمین میراثی را بنام خود کند. کارش بسیار طول کشید تاوقتیکه به رییس محکمه مبلغ 4000 دالر وعده کرد کارش تمام شد. این بیچاره نتوانست مبلغ متذکره را دروقت آن پیدا و به رییس محکمه بپردازد بلاخره زمین میراثی اش را بفروش رسانید و رشوت رییس محکمه را پوره کرد.

  3. دوست بسیار نزدیک من است نامش را افشا نمیکنم، دوست بنده بالای کسی مبلغ 11200 دالر داشت که از گذشته نتوانسته بود پولش را از وی حصول نماید، بلاخره بعداز طی مراحل عریضه به محکمه رسید، رییس محکمه 11200 دالر را بین طرفین به 8000 دالر صلح کرد که هردو طرف با خوشحالی پذیرفتند. بعدا» رییس صاحب محکمه اندخوی مبلغ 1000 دالر به صفت زحمت پولی و یک کارتن ودکا 1.5 بوتله از دوست من اخذ کرد، و نیز یک مهمانی چرب را در هوتل صادق بچه بایجان آشپز همراه با محرر، قاضی، خود رییس صاحب محکمه بابسیار افتخار نوش جان کردند.

  4. یک باب دکان دررسته تار فروشی به مبلغ ده هزار دالر آمریکایی بفروش رسید، که ازین سودا رییس صاحب محکمه 1500 دالر، مدیرصاحب مالیه 500 دالر و شاروال صاحب نیز 500 دالر رشوت گرفتند که اگر کسی پیدا شود که پرسان شود، اسناد رشوت نیزموجود است.

  5. یک روز بخاطر انجام کاری به مدیریت حقوق اندخوی سرزدم، که به مشکلتراشی پذیرالرحمن مدیرحقوق و کسی بنام فرید که همانجا درچوکی نشسته بود مواجه شدم، بلاخره چندین روز بنده را سرگردان کردند بلاخره بعد از 10 روز با پرداخت 15000 افغانی رشوت کارم ازآنجا خلاص کردم. ازینکه چندین روز پی در پی به آنجا رفتم، کمی با سیستم کاری آنها آشنا شدم. تمام معاملات ناموس مردم متدین ولسوالی اندخوی درشعبه اندخوی صورت میگیرد. فامیل های محترمیکه به مشکلات فامیلی دچارهستند، اگر قضیه شان به شعبه اندخوی رجعت داده میشود، تصمیم را مدیر حقوق میگیرد که آیا یکی از طرفین را زندانی بسازد؟ طلاق زن را ازشوهرش بگیرد؟ یا خیر؟ ویا اگر یکی ازطرفین پول گزاف به ایشان بدهند طرف مقابل را با هزاران طعمت و کارسازی به بلا میدهند، اگر طرفین پول نداشته باشند، قضیه ایشان را به ماه به تعویق می اندازند، درجریان، چندین بار طبقه اناث قضیه به بهانه های مختلف وقت و بی وقت هروقت که دلشان خواسته باشد به بهانه های مختلف به شعبه حقوق ویا به خانه هایشان احضار میکنند. میخواهم به گوش مردم اندخوی متدین و خدا پرست اندخوی برسانم که درمقابل این افراد بیسار جدی باشند که ناموس شان درحال بربادی است.

  بااحترام دادگرازاندخوی

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: