عبدالروف ابراهیمی به حیث رییس اولوسی جرگه انتخاب شد


پس از یک ماه بن بست در انتخاب رییس اولوسی جرگه، سرانجام عبدالروف ابراهیمی، نماینده ولایت قندوز، به عنوان رییس ولسی جرگه انتخاب شد. در یک ماه گذشته نمایندگان با چهار بار رایگیری نتوانستند رییس شان را انتخاب کنند.

در مدت یک ماه گذشته اولوسی جرگه برای تعیین رییس چهار بار رای گیری کرد اما هیچ کسی موفق نشد به ریاست مجلس دست یابد. سرانجام نمایندگان در جلسه روز یک شنبه توافق کردند که برای پایان دادن به کشمکشهای قومی، نمایندگان مردم اوزبیک که تنها 19 کرسی در اولوسی جرگه دارند با هم نیم ساعت جلسه کنند و یک تن را برای ریاست مجلس معرفی نمایند.

نمایندگان قوم اوزبیک پس از جلسه نیم ساعته آقای ابراهیمی را برای ریاست مجلس پیشنهاد کردند. همزمان با معرفی آقای ابراهیمی رای گیری نیز آغاز شد.

خداداد عرفانی، رییس موقت مجلس اعلام کرد که از مجموع  173 نماینده حاضر در جلسه 169 تن رای موافق و چهار تن رای مخالف دارند: «فقط چهار نفر کارت سرخ (رد) بلند کردند و بقیه کارت سبز (تایید) بلند کردند که با اکثریت آرا رییس مجلس انتخاب شد، تصویب شد و تایید، برای همه مارک!».

به این ترتیب آقای عبدالروف ابراهیمی کرسی ریاست پارلمان را برای پنج سال آینده به دست آورد. آقای ابراهیمی در سخنرانی خود وعده داد که در ریاست پارلمان منافع ملی برایش اهمیت دارد.

ابراهیمی در دور پیشین پارلمان نیز در ولسی جرگه حضور داشت اما در جلسهها و بحثهای پارلمانی در موارد اندک نظر میداد و در رسانهها نیز مطرح نبود.

براساس اظهارات شماری از نمایندگان، آقای ابراهیمی در زمان جهاد، عضو حزب اسلامی بود اما بعدا به حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان پیوست و در حال حاضر نیز عضویت این حزب را دارد.

با انتخاب آقای ابراهیمی به عنوان رییس دایمی مجلس، عبدالرب رسول سیاف، یونس قانونی و محمد محقق این پست را برای او تبریک گفتند و از پایان بن بست یک ماهه پارلمان ابراز رضایت نمودند.

عبدالستار درزابی، از نمایندگان مردم اوزبیک، گفت که نمایندگان قوم اوزبیک به اتفاق آرا آقای ابراهیمی را شایسته ریاست دانسته و تلاش خواهند کرد تا تمام عملکردهای او براساس منافع ملی صورت گیرد:

«به نام حاجی عبدالروف ما از نام قوم بزرگ اوزبیک و تورکمن برای تان قول میدهم که به تمام افغانستان صادقانه عمل میکنیم. هر آن لحظه که حاجی عبدالروف لغزش کرد آن را لغزش تمام قوم اوزبیک حساب میکنیم».

در یک ماه گذشته رقابت اصلی بین محمد یونس قانونی و عبدالرب رسول سیاف سبب شده بود تا ولسی جرگه نتواند رییس خود را انتخاب کند.

استعفای رییس موقت

در جلسه امروزی نمایندگان طرفداران رسول سیاف تاکید داشتند که باید بر سر دو طرح یعنی فرستادن موضوع به کمیسیون نظارت بر قانون اساسی و تعدیل اصول وظایف داخلی رای گیری شود.

اما محمد سرور عثمانی، رییس موقت پارلمان با این طرح مخالفت کرد و آن را مخالف قانون خواند. این مساله سبب شد تا اکثریت نمایندگان طرفدار آقای سیاف جلسه را به رسم اعتراض ترک کنند.

پس از ترک این نمایندگان، آقای عثمانی گفت که در یک ماه گذشته تحت فشار شدید سیاسی از سوی طرفداران آقای سیاف قرار داشته و اعلام کرد که رسما از پست ریاست موقت مجلس کنار میرود: «شما میدانید و کار تان، گروهی که از نظرات سیاف حمایت میکند، جلسه را به طرف کمیسیون نظارت بر قانون که هیچ به آن ارتباط ندارد سوق میدهد. این مسوولیت تاریخی را قبول ندارم».

با استعفای آقای عثمانی، خداداد عرفانی نماینده ولایت غزنی ریاست موقت مجلس را به دست گرفت و تا چند لحظه دیگر رییس مجلس انتخاب شد.

قرار است روز دوشنبه برای تعیین معاون اول، معاون دوم و منشی‌های ولسی جرگه آغاز رای گیری شود.

گزارشگر: حسین سیرت، کابل

رئیس مجلس نمایندگان افغانستان انتخاب شد (BBC)

مجلس نمایندگان افغانستان پس از حدود یک ماه سرانجام موفق شد به جنجالها بر سر تعیین رئیس این مجلس پایان داده و عبدالروف ابراهیمی، از نمایندگان ولایت قندوز را به عنوان رئیس خود انتخاب کند.

آقای ابراهیمی در جلسه روز یکشنبه، 8 حوت / اسفند در نتیجه یک رای گیری علنی به عنوان رئیس مجلس نمایندگان انتخاب شد.

در این جلسه، یکصد و هفتاد و سه نفر حاضر بودند و از این جمع، تنها چهار نفر به انتخاب آقای ابراهیمی رای مخالف دادند.

پیش از این، مجلس نمایندگان افغانستان در چهار دوره انتخابات موفق به تعیین رئیس نشده بود. کاربرد تعداد زیادی از آرای سفید، در هر مورد مانع از اختصاص یافتن پنجاه به علاوه یک آرا به یکی از نامزدهای ریاست مجلس می شد.

سرانجام مجلس نمایندگان کمیسیونی را برای حل این موضوع تشکیل داد و یکی از راه های که این کمیسیون پس از چندین روز بحث و بررسی به مجلس نمایندگان پیشنهاد داد، این بود که یکی از نمایندگان مربوط به اقلیت های قومی در مجلس به عنوان رئیس انتخاب شود.

این کمیسیون مشخصا پیشنهاد کرد که یکی از نمایندگان قوم ازبک در مجلس نمایندگان باید نامزد ریاست مجلس شود.

یکی از استدلالهای موجود برای این پیشنهاد این بود که نمایندگان اقوام تاجک، پشتون و هزاره در مجلس نمایندگان ظرف روزهای اخیر درگیر جنجالها در انتخابات رئیس مجلس بودند و برای پایان دادن به این جنجال، به نظر کمیسیون، باید فردی جدا از این اقوام به ریاست مجلس می رسید.

آقای ابراهیمی که سرانجام به عنوان رئیس مجلس نمایندگان انتخاب شد، از قوم ازبک است.

او در دور قبلی مجلس نمایندگان نیز از اعضای این مجلس بود و براساس برخی گزارشها، سابقه همکاری با حزب اسلامی دارد.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: