اعلامیه فدراسیون فرهنگی تورکان افغانستان در مورد توهین گستاخانه یک وکیل پارلمان


همانطوریکه هموطنان عزیز در جریان هستند، انتخاب رئیس اولسی جرگه بنابر خودخواهی های جمع کثیری از وکلا در بنای تعصبات قومی، زبانی، مذهبی، منطقوی، خرید و فروش و معاملات و اوج مفکوره های شووینستی و فاشیستی به بنبست کشانیده شد.
در پروسه همین کشمکش ها و مانور های قومگرایانه و برتری طلبانه، بدبینی های قومی زبانی و مذهبی در تحت الفاظ شعارگونه و عوامفریبانه وحدت، تفاهم، گذشت، منافع ملی و امثالهم معلوم و مشهود بود، اما یکی از وکلای بی ادب ولایت بلخ که فرهاد عظیمی نام دارد و از چند کلمه اوزبیکی گفتن آن برمیآید که خود رشد یافته بوساغه همین مردم اوزبیک هست، احتمالاً با تحریک باداران دربدیوار خارجی تورک ستیز خود، از چوکات اصول، نزاکت، آداب، اخلاق و انسانیت خارج گردیده و با هدف قرار دادن وکلای مطرح اوزبیک تبار در ریاست پارلمان، کثافت باطن خود را به زبان آورد و گفت که (وکلای اوزبیک قابلیت ویا استعداد اداره پارلمان را ندارد). بعید نیست که این وکیل نیمچه با سواد به خاطر متشنج ساختن بیشتر فضای پارلمان به فرمایش آنانیکه تشنه رسیدن به ریاست پارلمان هستند، آب را خیط نموده باشد تا تیکه داران مورد نظرش ماهی بگیرند.
پیشینه این عمل قوم ستیزی، توهین یکی از عاملین فاشیزم زنی بنام نیازی به نسبت وکلای مردم هزاره بود و وکلای هزاره نتوانستند با این عمل ماجراجویانه فرستاده قبیله قاطعانه برخورد نمایند، چون این عمل عمال فاشیسم بی پاسخ گذاشته شد، زمینه برای بروز ماجراجوی دیگر ولی اینبار از مارهای درون آستین مهیا گردید. و اگر در مقابل این بی خاسیتی نیز خموشی و بی تفاوتی اختیار گردد، فاشیسم الوان مختلف زمینه را مساعد پنداشته، یکی پی دیگری برای ارضای خاطر فرمایش دهندگان داخلی و خارجی خود بروز نموده و خصومت قومی و زبانی را دامن خواهد زد.

با درنظر داشت این ماجراجویی های خصومتگرانه، برای همچون کوردلان تاریخ ستیز یاددهانی میگردد که قابلیت و استعداد اداره و رهبری خلق های تورک افغانستان اعم از اوزبیک، تورکمن، هزاره، ایماق، افشار و قزلباش مانند آفتاب روشن است و مجال آن نیست تا در مورد تمدن و دستآورهای این خلق ها که باعث افتخارات نه تنها حیطه جغرافیائی بنام افغانستان، آسیای میانه، قفقاز و نیم قاره هند گردیده است بلکه بشریت آنرا به دیده قدر مینگرد، توضیحات صورت گیرد.
مگر آیا از تمدن کوشانی ها سخن گفت که بت های بامیان به مثابه آخرین نمونه های آن بدست فرهنگ ستیزان ویران گردید؟ آیا از تمدن بینظیر امپراطوری پُرغرور غزنه سخن به میان آورد که سال ۲۰۱۳ میلادی تمدن جهان اسلام در آنجا جشن گرفته میشود؟ آیا از تمدن امپراطوری تیموریان یاددهانی کرد که بقایای آن افتخارات تاریخی و داشته های ملی به اصطلاح افغانها تلقی میگردد؟ آیا از تمدن حیرت انگیز امپراطوری بابر، از تاج محل هند، لال قلعه های پاکستان و صد ها اثر آبادی و تمدن در افغانستان و آسیای میانه؟ آیا از سلجوقی ها و سلطان سنجر ها؟ شیبانی ها، محمد قُلی های افشار، قاجارها، کابل شاهان، شیران بامیان ؟ اگر کوردلان تاریخ ستیزی میکنند، پس عیب ما در کجاست!!!
فدراسیون فرهنگی تورکان افغانستان درحالیکه راه یافتن همچون اشخاص لجام گسیخته و اوباش را در پارلمان یعنی خانه مردم، جاییکه سرنوشت امروز و آینده مردم افغانستان رقم زده میشود، یک فاجعه میداند، از وکلای اقوام محروم و توهین شده تقاضا مینماید تا صف خود را در برابر خودخواهی های برتری طلبانه نماینده های فاشیسم در پارلمان فشرده تر نموده و با تحریم های جلساتی که اقوام در آن توهین میگردد، از تکرار همچون ولگردی ها جلوگیری نمایند.
فدراسیون فرهنگی تورکان افغانستان در حالیکه بالای گذشت و تفاهم در بین وکلا صادقانه تآکید مینماید، هوشدار میدهد که چنین لجام گسیختگی ها در پارلمان میتواند اوضاع سیاسی و امنیتی را وخیم تر نموده و دامنه خصومت های قومی و زبانی را وسیعتر مینماید.

از طرف هیئت رهبری فدراسیون تورکان افغانستان


Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: