نيويورك تايمز: ظهور قدرت توركيه


‹جايگاه توركيه در منطقه، بهتر از هر كشور ديگري است›

نيويورك تايمز نوشت: اوضاع جاري سياسي لبنان، دلالت بر تغيير نقشه جغرافياي سياسي خاورميانه دارد، جغرافيايي كه قدرت هاي سنتي حاضر در لبنان مانند آمريكا و عربستان را به انزوا كشانده شده و در مقابل شاهد قدرت نوظهور توركيه است

به گزارش ايرنا، روزنامه نيويورك تايمز روز چهارشنبه در ستون تحليل خبري خود به ارزيابي افول قدرت نمايي آمريكا و عربستان در بحران سياسي جاري لبنان پرداخته و آورده است: در بدترين بحران سال هاي اخير لبنان كه نتيجه نهايي آن روشن خواهد ساخت آيا حزب الله قادر به كنترل دولتي متحد با آمريكا خواهد بود يا نه، ديپلماسي آمريكا به يك لطيفه بي شباهت نيست.

عربستان نيز كه روزگاري، بازيگر اصلي در لبنان به شمار مي آمد، امروز همه چيز برايش تمام شده به نظر مي رسد و اكنون توركيه در جايگاه او، براي ميانجيگري حل و فصل بحران وارد صحنه شده است . بحراني كه روز سه شنبه به خيابان هاي بيروت هم تسري پيدا كرد و خطر آن مي رود كه قبل از حل شدن ، موجي از خشونت را در خيابان هاي پايتخت به راه اندازد.

بحران سياسي لبنان آخرين علامت از تغيير جدول خاورميانه است. جايي كه كشورهاي سترگ و نيرومندي همچون عربستان و مصر همه سلطه و نفوذ خود را تسليم قدرت هاي نوظهوري مانند توركيه و ايران و حتي كشورهاي كوچك حاشيه خليج فارس مانند قطر كرده اند، قطري كه فقط چند سال است وارد ميدان شده است.

اين روزنامه افزود:‌ اين هم پرده فرعي نمايشي است كه آمريكا در حاشيه آن بدون هيچ يار و ياوري به نظاره ايستاده است. آمريكا همين حالت را در ساير رخدادها نظير تحولات تونس و حتي عراق هم تجربه كرده است آن هم در شرايطي كه توانايي كنترل همه آنها را در چنته دارد.
نيويورك تايمز در ادامه نوشت: مكان دارد اين ميدان نمايش ، نيم نگاهي باشد به خاورميانه بعد از آمريكا.

لبنان امروز براي آمريكا عرصه اي است كه همه متحدان و دشمنان خود را در آن به خاطر حفظ ثبات در يك صف متشكل مي بيند. اين صف آرايي همه طرح ها و نقشه هاي سياست خارجي كشورها را به آزمون مي گذارد آن هم در شرايطي كه آمريكا ناگزير است آنها را بپذيرد.
يك مقام برجسته دولت لبنان و از جناح طرفدار آمريكا نظرش در خصوص اوضاع جاري كشورهاي درگير در حل مناقشه لبنان اين است :’به همان اندازه كه سطح حضور آمريكا در صحنه و پايداري و ايفاي نقش آن در لبنان افول يافته، به همان ميزان سطح حضور بازيگران منطقه اي ارتقاء يافته است ‹.

يكي از اين بازيگران قدرتمند منطقه اي تركيه است كه در بسياري از كشاكش ها از مناقشه اعراب و اسراييل گرفته تا لبنان ، يك سياست خارجي پويا، توانمند در ارائه طرح، مدعي و مستقل را در جهان عرب به نمايش گذارد، اعرابي كه نظر خوبي نسبت به كشورهاي خارجي كه قصدشان به پائين كشاندن شان و منزلت آنهاست، ندارند.

تركيه موفق شده است با زيركي و تبحر تمام سياست هاي سنتي امريكا در خاورميانه را كه همواره در جهت تخريب دشمنانش نزد افكار عمومي بوده است، به نقد بكشد.
از حزب الله گرفته تا يك روحاني ضد آمريكايي در عراق، تركيه توانسته با همه دوستان و دشمنان آمريكا در يك سطح به گفت وگو بنشيند.

‹سركيس نعوم› تحليلگر و ستون نويس برجسته مطبوعات لبنان معتقد است: ‹به نظر من در سازماندهي مجدد منطقه، حضور تركيه، امري است اجتناب ناپذير›.
تاكنون مداخلات تركيه و ساير كشورها در بحران لبنان، اعلام مخاطراتي بوده است كه اوضاع سياسي بسيار پيچيده مبتني بر اين نظريه كه ‹نه پيروزي اي در كار است نه فاتحي› را به جنون كشانده است.

بر خلاف بحران هاي گذشته كه ورود تركيه به اين بحران ها بي ربط و بي حاصل بود، تلاش هاي جديد اين كشور همه بلندپروازي هايش براي صعود و نشستن در جايگاه يك ابر قدرت منطقه اي را تصديق مي كند.
‹رجب طيب اردوغان› نخست وزير تركيه روز دوشنبه پيش از عزيمت به سوريه به منظور ديدار با سران قطر و سوريه گفت: ‹منطقه ما لبناني كه وارد فضايي از عدم اطمينان مي شود را تاب نخواهد آورد›.

وي يك روز قبل يعني يكشنبه با ‹محمود احمدي نژاد› رييس جمهوري ايران هم پيرامون همين تحول گفت و گو كرده بود.

نيويورك تايمز در ادامه نوشت:‌ با ترور ‹رفيق حريري› نخست وزير فقيد لبنان و حوادث متعاقب آن و تشكيل دادگاه بين المللي براي تحقيق در باره اين كشتار، بن بست هاي سياسي يكي پس از ديگري در صحنه ظاهر مي شوند. بسياري معتقد به يك راه حل قابل مذاكره براي خاتمه بخشيدن به اين بن بست هستند.اما قدر مسلم آن است كه هر معامله اي براي حل و فصل بحران تا قبل از آنكه منازعات و كشمكش ها بر شدت و حدتشان افزوده نشده است، فرصت ظهور نخواهد يافت.

در يك قدرت نمايي نمادين، هواداران حزب الله روز سه شنبه در بسياري از محلات پايتخت لبنان ازدحام كردند. اين جمعيت در صفوفي كاملا سازماندهي شده و منظم مرتب قصد حركت به سمت پائين شهر بيروت و فرودگاه را داشتند، اما به كمك نيروهاي پليس ظرف يك ساعت متفرق شدند.
‹فيق نصرالله ‹ تحليلگر و مدير ‹مركز بين المللي رسانه ها و تحقيق ‹ در بيروت در اين زمينه ابراز عقيده مي كند: ‹حوادث امروز حامل فقط يك پيام كوچك است كه بايد طرف مقابل با دقت تمام آن را بخواند. تا اين لحظه، به اپوزيسيون فرصت داده شده است كه ميانجيگري كند. اما اين زمان تا كي خواهد بود؟›.

نشست سران سه كشور تركيه ، قطر وسوريه روز سه شنبه در دمشق، نشانه جدي و شديد بودن تلاش هاي منطقه اي براي حل بحران است آن هم در جايي كه خلاء وجود عربستان و آمريكا در آن كاملا محسوس است.
تحليلگران علت اين خلا را نابجا بودن سياست عربستان از سويي و غير متمركز بودن رويكرد آمريكا از سويي ديگر مي دانند.
حتي در ديدگاه متحدان آمريكا در لبنان نظير ‹حريري ‹ نيز، آمريكا بازيگري است پرمنازعه كه عميقا از سوي طرف مقابل منفور معرفي شده و هرگونه ايفاي نقش ملموس تر آن فقط به ضرر دوستانش تمام خواهد شد.

در نمايش فرعي ديگري، سفير امريكا در بيروت به دنبال ديدار با يكي از نمايندگان نه چندان مطرح پارلمان به وزارت خارجه لبنان احضار شد.
عربستان هم كه از ديرباز از متحدان حريري بوده است، متعاقب رد شدن پيشنهاد سازش كه با همكاري سوريه آن را مطرح كرده بود، از ميدان به در شد.

نيويوركتايمز نوشت: ورود تركيه به اين ميدان نبرد، الگويي است از ابتكار عمل هاي قبلي او در منطقه كه هميشه هم مطابق ميل آمريكا نيست. در ماه مه 2008 تركيه با ميزباني گفت وگوهاي غير مستقيم ميان سوريه و اسراييل در واقع امريكا را دور زد و در آن سال ، قطر وظيفه ميانجيگري ميان گروه هاي در حال منازعه لبنان را برعهده گرفت.
در هر دو مورد، مقامات آمريكايي در تاريكي رها شدند تا در هيچ معامله اي شركت داده نشوند.
تركيه روز سه شنبه حين ورود به لبنان خود را در فضايي يافت كه برايش شگفت انگيز بود و تازگي داشت: مورد استقبال هردو گروه متخاصم واقع شد.

‹شتاح› مشاور سياست خارجي حريري در اين باره گفت: ‹جايگاه تركيه در منطقه، بهتر از هر كشور ديگري است›. ‹علي حمدان ‹ دستيار ‹نبيه بري› رييس مجلس لبنان و متحد حزب الله هم تركيه را ‹اميدبخش ‹ خواند و عنوان كرد: ‹روابط بين المللي تركيه، اهرم موثري است در هر معامله اي كه وارد آن مي شود›.

Advertisements

یک پاسخ

  1. این نقشه ترکیه شما جعلیه. واقعن خجالت آوره که ارمنستان و کردستان عراق رو هم ضمیمه کردید. اگر جای دولت ترکیه بودم نوکرهای بهتر و باسوادتر از شما رو استخدام می کردم.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: