دهمین اجلاس روسای دولت کشورهای تورک


دهمین اجلاس روسای دولت کشورهای تورک در روزهای ۱٥ و ۱٦ ام ماه جاری در استانبول ترتیب یافت. در این اجلاس که با میزبانی عبداله گل رئیس جمهور تورکیه برگزارشد، نور سلطان نظر بایف رئیس جمهور قزاقستان، الهام عی اف رئیس جمهورآذربایجان، روزا اوتون بایوا رئیس جمهورقرقیزستان و قربانقلی بردی محمد اف رئیس جمهور تورکمنستان شرکت جستند.

عبداله گل رئیس جمهور تورکیه در سخنان افتتاحی این اجلاس، ضمن اشاره براینکه، گرد هم آیی با رهبران کشورهای تورک، ازنظر ما معنا و مفهوم جداگانه ایی داشته و حائز اهمیت فراوانی می باشد، گفت، پیوندهای متکی بر زبان، دین، تاریخ و فرهنگ مشترک که مابین مردم و کشورهای برادر وجود دارد، بسیار قدرتمند بوده و روابط استوار برروی این پایه ها نیز طبیعتا ، بسیار گسترده میباشد.

Düşen Kaseinov دبیرکل آژانس فرهنگ و هنرمشترک تورک موسوم به تورکسوی ، طی سخنانی در نشست کاری که در پشت درهای بسته برروی مطبوعات ترتیب یافت، در رابطه با پروژهای تورکسوی پیرامون تقویت روابط فرهنگی مابین خلقهای تورک و معرفی فرهنگ غنی خلقهای مذکور به جهان، به رهبران کشورهای تورک زبان اطلاعاتی ارائه کرد. Kaseinov طی سخنانی اظهارداشت، ترکسوی با هدف مشخص کردن موقعیت و نقش فرهنگ ترک در جهان ، وظیفه و مسئولیتهای جدیدی بر عهده گرفته است.

رهبران کشورهای تورک درپایان اجلاس ، بیانیه مشترکی منتشر ساختند. براساس تصمیمات جای گرفته در این بیانیه، با هدف یاری به قرقیزستان در شهر آلماتی قزاقستان ، کنفرانس بین المللی در سطح مقامات بلند پایه ترتیب خواهد یافت. در بیانیه مذکور از پیشنهاد ترکسوی در زمینه اعلان آستانه به عنوان » پایتخت فرهنگی تورک درسال ۲۰۱۲ » حمایت بعمل آورده شد. مضافا براین خلیل اکینجی یکی از سفرای وزارت امور خارجه تورکیه بعنوان اولین دبیرکل شورای همکاریهای تورک انتخاب گردید…. با هدف توسعه بخشیدن به همکاریهای اقتصادی نیز، در مورد تشکیل شورای کار کشورهای تورک زبان توافق حاصل شد. از سوی دیگر تصمیم گرفته شد تا در زمینه امکانات تاسیس یک بانک رشد و توسعه کشورهای تورک زبان و یک شرکت بیمه مشترک، با هدف تامین فرصتهای جدید برای بخش خصوصی و یاری به رشد بخشهایی که به درآمدهای نفت وابسته نمی باشند، تحقیقاتی انجام بگیرد.

در این اجلاس همچنین ، اهمیت حمایت از منابع علمی در زمینه تورک شناسی، فرهنگ و جهانگردی قومی و تاسیس یک موزه تاریخ تورک و کتابخانه ترک ، که اقدامی درچهارچوب آکادمی ترک محسوب شده و هدف از آن توسعه بخشیدن به علم تورک شناسی، در سایه تفاهم متقابل می باشد، مورد تائید قرار گرفته و به نیاز تاسیس آکادمی تورک به صورت یک سازمان بین المللی تاکید گردید.

رهبران کشورهای تورک ضمن تاکید براینکه، با هدف حمایت از آکادمی تورک ، فعالیتهای مربوط به تشکیل یک اتحادیه بین دانشگاهها و مدلهای همکاری را که شامل آموزش مشترک بین دانشگاهها باشد، تشویق خواهند کرد، اعلام داشتند، دررای گیری عضویت در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد برای دوره ۲۰۱۲ – ۲۰۱٥ که در سال ۲۰۱۲ برگزار خواهد شد، از قزاقستان و درانتخابات سال ۲۰۱۳ برای دوره ۲۰۱۳ – ۲۰۱٦ نیز از تورکیه حمایت خواهند کرد.

مضافا براین، در بیانیه مشترک از اینکه قزاقستان در سال ۲۰۱۱ ریاست ادواری شورای وزرای امور خارجه سازان کنفرانس اسلامی را برعهده خواهد گرفت، اظهار امتنان گردید.

در بیانیه، به یاری کنگره رهبران ادیان سماوی و سنتی با پیشگامی قزاقستان و اجلاس عالی رهبران دینی جهان که در روزهای ۲٦ ام الی ۲۹ ام آوریل سال جاری در آذربایجان ترتیب یافت ، به تقویت متقابل تفاهم بین فرهنگها و اعتقادات مختلف تاکید ورزیده شد.

در اجلاس مذکوردر زمینه بزرگداشت سالگرد امضاء قرارداد نخجوان درسوم اکتبر هرسال بعنوان روز همکاری کشورهای تورک زبان توافق حاصل شده و تصمیم گرفته شد تا ۲۰ امین سالگرد استقلال جمهوریهای تورک در سال ۲۰۱۱ در چهارچوب فعالیتهای مشترک جشن گرفته شود. در این چهارچوب پیشنهاد تورکمنستان در رابطه با ترتیب فستیوال فرهنگی کشورهای تورک زبان در عشق آباد در سال ۲۰۱۱ مورد قبول واقع گردید.

در این اجلاس همچنین تصمیم گرفته شد، که اولین اجلاس عالی شورای همکاریهای تورک در سال ۲۰۱۱ در قزاقستان و دومین اجلاس نیز در سال ۲۰۱۲ در قرقیزستان ترتیب یابد.

ششمین فستیوال بین المللی فیلم سینمای مسلمان

ششمین فستیوال بین المللی فیلم سینمای مسلمان در روزهای ۱٥ الی ۱۹ ام ماه جاری، در غازان پایتخت جمهوری تاتارستان وابسته به فدراسیون روسیه برگزار شد. شعار امسال این فستیوال را » از دیالوگ تمدنها به تمدن دیالوگ » تشکیل داد.

در این فستیوال بهمراه تورکیه، ایران، مصر، عربستان سعودی، انگلستان، کانادا، امریکا، فرانسه، هندوستان، هلند و کشورهای مستقل مشترک المنافع که شرکت کنندگان مداوم فستیوال مذکور می باشند، هنگ کنگ ، گامبیا و بورکینه فاسو برای اولین بار شرکت جستند.

در این فستیوال که یکی از اهداف آنرا منعکس ساختن اندیشه همانیست اسلام و تامین برداشت واقع بینانه از اسلام در نزد افکارعمومی تشکیل داد، دررشته های فیلمهای بلند و کوتاه، مستند و انیمیشن ، جمعا ٥٤ فیلم به رقابت پرداختند.

یکی از میهمانان افتخاری این فستیوال که اولین آن در سال ۲۰۰٥ برگزارشد، آدریان برودی بود که با فیلم رومان پولانسکی بنام » پیانو » ساخت سال ۲۰۰۲ ، جوایز اسکار و سزار را دریافت کرده است.

در مراسم افتتاحی این فستیوال که با عبور شرکت کنندگان، هیئت ژوری و میهمانان افتخاری از روی فرش قرمز در مرکز تفریحی بنام » هرم » آغاز گردید، موسیقی و نمایشاتی در چهارچوب سنتزی از سمبلهای اسلام و دیگر ادیان به اجرا گذاشته شد.

سخنان افتتاحی مراسم را راویل گای نوددین رئیس شورای مفتی های روسیه و فستیوال بین المللی فیلم مسلمان غازان ایراد کرد.

گای نوددین طی سخنانی با تاکید براینکه، فستیوال بین المللی فیلم مسلمان غازان که اولین آن در سال ۲۰۰٥ و در عطف به هزارمین سالگرد تاسیس شهر غازان ترتیب یافته است، مهمترین فستیوال جهان اسلام و درخشان ترین فعالیت در راستای شناساندن فرهنگ اسلام می باشد، اظهار داشت، این فستیوال در تاریخ شش ساله خود، در زمینه یاری به دیالوگ مابین ادیان موفق شده است.

گای نوددین گفت، فیلمهایی که در فستیوال بنمایش در آمدند، تماشاگران را به رد خشونت و بدی و ترویج ارزشهایی چون صلح، مسامحه، تفاهم و مهرو علاقه که در پایه و اساس دین اسلام و دیگر ادیان آسمانی نهفته اند، دعوت می کند.

در این میان فرید محمدشین رئیس شورای دولت تاتارستان که در مراسم شرکت کرده بود، برای شرکت کنندگان آرزوی موفقیت نمود.

در مراسم همچنین، پیام اکمل الدین احسان اوغلو دبیر کل سازمان کنفرانس اسلامی از سوی کامیل اسحاق اف نماینده دائمی روسیه در این سازمان قرائت گردید.

در این فستیوال که ٥٤ فیلم از ۲٤ کشور به رقابت پرداختند، کتاب پروفسور دکتر مصطفی Çağrıcı بنام » اخلاق اسلامی با خطوط اصلی اش » نیز معرفی گردید.

Bookmark and Share

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: