فرهیخته ماندگار، در قلب روزگار


قافله زمان درحرکت و گذراست. ودرین مسير پيشرونده خویش، خاطرات، برداشت ها، تحرکات و عمل کردهارا در صفحات زرین روزگار خود همچون هندرمندمیناتورخیلی ها ظریفانه نقاشی مینماید.

البته این ترسیم و نگاره گري، بازگوینده سیماها، چهرها، عمل کردهاو چگونگی زندگی پرطلاطم آنهامیباشد. همچنان سوالات وجوابات، زشتی و خوبي ها، سیاهی و سفيدي ها، روشنايي وتاریکی ها، نيكي و بدي ها، شادی و غمگيني ها را در خاطرات دفتر خويش برجسته وماندگارثبت می نماید، تا صفت از اوصاف، خصلت از خصايل انسانها را، بازگویی نموده و به نسل های بعدی يادگار گونه نمایانیده باشد.

چرا چنين است؟

چون منطق روند حيات وحکم زمان این طور است. جریان زمان، مطابق حکم تاریخ جریانات زندگی افراد، عناصر اجتماعات را از لحاظ فردی و اجتماعي موردنقدوبررسی قرارمیدهد.

کاوش هاو تفحصات، ویاددهانی ها بر اساسي نقدوبررسی است که اعمال خوب وبد، خدمت و زحمت، نيكي و بدي افراد اجتماع را با ارزيابي واقع بینانه درانظارانسانهای جامعه یک بارديگر نماياني ده و به نظاره می گیرد.

از همين رو انسان های عاقل و هوشمند، با درايت علمی و منطقي عاقلانه روند زمان را نه تنها به بازی نمی گیرند بل که هوشمندانه درمسیرآن خویشتن را قرارميدهند. ودرجریان شتابان آن خودرا با درايت وتفکرمنطقی سازگاروهماهنگ میسازند. چنین است منطق حیات پرجوش وخروش، آگاهانه و معقول، مملوازمسؤلیت ور سالت، بشارت و انسانيت.

آری! شادروان تالقانی صاحب از چنين فرهیخته گان وفرزانه مردان جوان مردبودکه این همه خصایل حمیده، برجسته وپرمسؤلیت انسانی را بنابرحکم زمان وتاریخ درنهادوضمیرخویش داشتند.

ایشان احساس و عاطفه، محبت و شفقت، جوانمردی و مردانگي را ازروندزمان، گذشته گان مردانه خویش، همین گونه از انسانهاي محروم و مظلوم برداشت نموده و به ارث برده بود و همه خصایل شان آراسته با چنين اوصاف انسانی بود.

ضمیرووجدان، عقل و درایت، منطق وتفکراتشان لحظه با ا وشان اجازه نمی داد که از ين گونه احساس دردمندی ومسؤلیت پروری دورباشد. وازهمین سبب خودرا با عمل کردونامروتی های روزگار بطورهمیش مواجه میدید.

باوجوداین دربرابرچالش ها، ناباوری ها روحاً و جسما چون کوه ایستادگی می نمود، دربرابرمصایب، رنج و آلام های روزگار مردبودکه خم به آبرو نياورده مردانه وار ايستادگي می نمود. چنان که دوستان، یاران وهم نزديكانش درباره چنين اوصاف وی معترف بوده ونیک میدانند.

ایشان در دفاع از مظلوميت، حقانیت و انسانيت هر نوع تعقیبات، منزويان حتی شكنجه های غیرانسانی دد منی شان زندان بان نظام وقت خویش را پذیراشدند. همچنان ناگواری های ناشی ازتحقیرات وتوهینات روحی و جسمي را بخاطر عدالت خواهی و حق گویی نیزباپیشانی باز متحمل شدند.

نتایج این حقیقت گوی، بازنگری وتفکرواقعی، آفرینش یادداشت ها وآثارعلمی- تاریخی متعددی است که ازایشان برای مابه یادگارمانده است وبنابرهمین تحرک وتلاش و خصايل علمي وانسانی ایشان بودکه اجتماع بشری ما بطورهمیش در صفحات زرین خاطرات رنده گي خویش به افتخار ثبت نموده نسل واندرنسل جاویدانه به نیکی یاد مینماید.

روح شان همیشه شاد باد

ففتا

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: