شوونیزم عظمت طلبانه و ناسیونالیزم افراطی


انسانها در طول قرون و اعصار کنار هم زندگی کرده اند. اکنون نیز زندگی می کنند و در آینده و برای همیشه زندگی خواهند کردند. چنین بود در دوران توحش، چنین است در دوران تمدن و کیهان نوردی.

با نگاه گذرا به جهان هستی کشوری را نمی توان پیدا کرد که ملت واحد و نژاد واحدی داشته باشد در بسیاری از کشورها دولتهای چند ملیتی تشکیل شده اند که هر یک از ملتها زبان و فرهنگ خواص و اراضی مشخص خودشان را دارند. این ملتها از حق خود مختاری فرهنگی واداری بر خوردار هستند و حکومت مرکزی را مشترکا بشکل فدرال اداره می کنند. چنین سیستم اداری در کشورهای راقیه و متمدن نهادئیه شده است. در این کشورها از ستم ملی از شووینیزم عظمت طلبانه از ناسیونالیزم افراطی اثری باقی نمانده است.

کشورهای دیگری نیز موجود است که اقوام مختلف دارای نژاد، زبان و فرهنگ گوناگونی در آنها پراکنده شده اند، در کنار هم در شهر و روستا زندگی می کنند و با حفظ زبان و فرهنگ قومی خود زبان واحدی را پذیرفته اند و با همین زبان با همدیگر ارتباط بر قرار می کنند و در اداره مملکت از همین زبان مشترک استفاده می کنند.

همزیستی مسالمت آمیز ملتها و گروههای ملی در اروپا یک شکل و در آمریکا (شمال و جنوب) شکل دیگری به خود گرفته است. یعنی حق هر ملتی رعایت میشود. و قانون از این حق پاسداری می کند، اما کشورهای دیگری نیز موجود است که حقوق اقلیتها(به جز هندوستان) رعایت نمیشود ملت حاکم صدای حق طلبانه آنها را خفه می کنند.

اویغورها (تورکستان شرقی) مغولها (مغولستان داخلی) بودئیان تبت در چین، منطقه مسلمان نشین در فیلیپین، ایران عراق و سوریه، بلوچ ها در پاکستان و ایران و افغانستان، تورک های آذربایجان و تورکمن ها و عربها در ایران نه تنها از حقوق ملی خود، خودمختاری ملی و فرهنگی حتی از حقوق انسانی خود محروم گردیده اند.

نهضت ١٢ آذر در آذربایجان نخستین کوشش برای دستیابی به خود مختاری ملی و فرهنگی بود که با پشتبانی آشکار آمریکا و انگلیس از جانب دولت ایران سرکوب گردید از آن تاریخ بیش از ٦٠ سال میگذرد. اما بحث درباره حقانیت و یا عدم حقانیت این نهضت بدون و قفه و با شدت ادامه دارد.

جامعه سیاسی ایران طی این سالها به دو جبهه متقابل تقسیم شده اند. موافقین نهضت ٢١ در یک جناح، مخالفین آن در جناح دیگر صف آرائی کرده اند و با شدید ترین اتهامات همدیگر را میکوبند و بی رحمانه هم می کوبند اصطلاحاتی که در این در گیری بکار گرفته میشود. اصطلاحات وارداتی است که از اروپای «متمدن» به عاریت گرفته شده است این اصطلاح (پان ایرانیزم و پان ترکیزم) با اصطلاح شوونیزم و ناسیونالیزم مترادف است که در قرن ٢٠ بویژه سالهای آغازین این قرن از جانب ایدیولوگهای استعمار گران در مورد مسئله ملی (حق تعین سرنوشت ملتها) بکار گرفته میشد.

شوونیستها میکوشیدند سیستم استعماری را از لحاظ تئوری توجیه کنند، ناسیونالیستها بر عکس سیستم استعماری را محکوم می نمودند از حق تعین سرنوشت ملتها پشتیبانی به عمل می آوردند.

جنگ جهانی دوم و پیروزی قاطع روسیه شوروی بر آلمان هیتلری در این جنگ سیستم استعماری متلاشی شد. دهها و صدها کشور استعمار زده به استقلال ملی نائل آمدند و به عضویت سازمان ملل در آمدند.

سالها گذشت روسیه شوروی از صحنه سیاسی جهان خارج شد، آمریکا و اروپا یک تنه اداره امور سیاسی و اقتصادی سراسر جهان را در دست گرفتند برای فشار به حاکمان خود کامه در کشورهای کثیرالملله از حل مسئله ملی (حق تعین سرنوشت ملتها) در این کشورها از جمله در عراق پشتبانی کردند. با این همه دولتهای «متمدن» غرب زمانی از دولتهای خود کامه در برابر روسیه شوروی حمایت به عمل می آوردند اکنون بدون رقیب بر جهان حکومت می کنند و در مورد مسئله ملی استاندارتهای دوگانه را در پیش میگیرند از اقلیت های قومی در عراق و ایران پشتبانی می نمایند.  بر گردیم به مسئله پان ایرانیزم و پان ترکیزم. هواداران و مخالفین حق تعین سرنوشت ملتها این اصطلاح وارداتی را برای کوبیدن همدیگر بکار می گیرند.

پان ایرانیست ها تئوری ایران بزرگ را تبلیغ می کنند. هر نظر انتقادی و یا اقدام عملی را مردودمیشمارند و هواداران آنرا در تجزیه طلبی و ضد ایرانی متهم می کنند.

نظریه پردازان پان ایرنیزم اقوام مختلف ایرانیان را آریا نژاد، زبان تورکی را زبان وارداتی قلمداد می کنند و برای تأمین وحدت زبانی برمنبای زبان فارسی اقدامات گوناگون انجام میدهند. بدین منظور از تدریس زبان های غیر فارس در مدارس و تکلم درادارات، چاپ و پخش نشریات غیر فارسی جلوگیری به عمل می آورند.

خود سری پان ایرانیستها با این عمل پایان نمی یابد. آنهاغرق در عالم تخیل اند، آرزوی ایران بزرگ را در سر می پرورانند، ما و را النهر را (خراسان بزرگ) شرق ایران و قفقاز را شمال ایران می نامند مخالفت با این سیاست عظمت طلبانه خشم آنان را بر می انگیزد پان تورکیزم سلاح «برانی» در دست آنها است که مانند شمشیر دموکلیس بالای سر تورک زبانان ایران آویزان کرده اند. در عین حال پان ایرانیزم و پان تورکیزم در ظاهر به همدیگر شباهت دارد.

اما از لحاظ مضمون از یکدیگر متفاوف اند. پان ایرانیزم ملل و اقوام مختلف را در یک دیک می جوشاند و از معجون آن ملت واحدی بنام ملت ایران درست می کند. پان تورکیزم بر عکس اتحاد دولتهای تورک زبان را در نظر می گیرد. تورک های آسیای مرکزی، قفقاز و ایران حکومت مستقل قومی و ملی نداشتند. حکومت عثمانی تنها حکومتی بود که در اواسط قرن ١٥ در آسیای صغیر، (در اراضی روم شرقی) تشکیل گردید.، شبه جزیره بالکان و کشورهای عربی را از شط العرب تا اقیانوس اطلس در شمال افریقا تحت تسلط خود در آورد. ٥٠٠ سال در این سرزمین ها حکومت کرد. در جنگ جهانی اول (١٩٢٠) شکست خورد مستعمرات خود را از دست داد. بعنوان یک دولت مستقل بنام تورکیه موجودیت خود را حفظ نمود.

بعد از متلاشی شدن اتحاد شوروی (١٩٩١) تورک زبانان آسیای مرکزی و قفقاز مستقل شدند. و تورک زبانان کرانه رودخانه ولقا (تاتارستان و باشقیرستان و…) به عنوان ایالات خود مختار در ترکیب روسیه باقی ماندند.

پان تورکیست ها برخلاف آروزی خود نمیتوانند دولتهای مستقل و خود مختار را در چارچوب یک دولت واحد جمع کنند و تورکستان بزرگ را بوجود بیاورند. بنابراین پان تورکیزم بر خلاف پان ایرانیزم روی همبستگی دولتهای تورک زبان تکیه می کند و هیچ محمل فشار برای تأمین این همبستگی در اختیار ندارند و برای دست یابی به آن پا فشاری نمی کنند.

تنها پارسیان ایران هستند که از استقلال سیاسی، از استقلال فرهنگی حتی از خود مختاری فرهنگی ساکنین همه ایرانیان غیر فارس با اعمال زور و فشار جلوگیری میکنند و پان تورکیزم را برای سرکوبی هویت طلبان ایران علم می کنند.

در پایان یاد آوری میشود که پان ایرانیست ها مدیون تورکان غزنوی هستند زیرا سلطان محمود غزنوی بود که زبان فارسی، شعر و ادبیات فارسی را ترویج نمود، فردوسی با دستور شاه غزنوی شاهنامه را در عرض سی سال «خلق» نمود. بدین وسیله پان ایرانیزم و یا پان فارسیزم پایه گذاری گردید.

لاهرودی

Advertisements

یک پاسخ

  1. […] جنوبی شوونیزم عظمت طلبانه و ناسیونالیزم افراطینورالله تالقانیمنشاء نژادی، قدامت تاریخی و وجه تسمیه […]

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: