جلوه های استبداد و اقتدارگرائی فاشیزم در پارلمان


در قانون اساسی افغانستان، قوه مقننه بعنوان مرجع و مظهر اراده مردم معرفی گردیده که به نمایندگی از مردم بر علاوه قانون گذاری، صلاحیت نظارت بر اعمال قوه اجرائیه را نیز دارد . از انجائیکه اعضای شورای ملی با رای مستقیم مردم و به نمایندگی از مردم انتخاب گردیده اند بناء وظیفه دارند تا در راستای تامین منافع مردم افغانستان عمل کرده و از بروز جلوه های استبداد، اقتدارگرائی و اتنوسنتریسم جلوگیری بعمل آورند . اما شوربختانه مشکل اساسی چه در گذشته و چه در حال، در میکانیزم جمع آوری نمایندگان مردم در مجلس نمایندگان نهفته میباشد که به دليل حاكميت تك قومي و تقسيم ناعادلانة واحدهاي اداري در گذشته؛ نمایندگان قوم غالب در شورای ملی اکثریت را تشکیل داده و در نهایت، توزيع قدرت و امكانات را به سود حاکمیت قبیلوی رقم می زنند . به همین اساس این سومین بار است که حلقات فاشیست در پارلمان، دست رد بر سینه وزیران پیشنهادی هزاره زده و عملا برنامه طرد و نفی اسلاف شان را اما این بار در پوشش برنامه به اصطلاح دموکراتیک، جامه عمل میپوشانند . این ذهنیت طرد و نفی اتنوسنتریست های قبیلوی، سایر اقوام را مصاب به بحران هويت، سرخوردگي هاي رواني و احساس «بیگانگی اجتماعی» کرده اند . که متاسفانه این»بیگانگی اجتماعی»در طول تاریخ سیاه و خونبار افغانستان وجود داشته است و باعث سرخوردگی اقوام محکوم از دستگاه حاکمیت قبیله پرور افغانستان گردیده است .

اما تاسف بیشتر درینجاست، با وجودیکه آقای کرزی و تیم تمامیت خواه او؛ روشهای انحصاری و استبدادی حکام قبیله ای را در پوشش دموکراسی و مردم سالاری، نهادینه میسازند . چرا نخبگان و متفکرین جامعه مدنی کشور، هیچگاه از آقای کرزی و تیم قبیله گرای او نپرسیده اند که چطور امکان دارد دموکراسی و اساسات جامعه مدنی از طریق پیکره ای واحد های اداری ظالمانه و فرسوده گذشته به منصه ای ظهور میرسد ؟ پیکره ای که مبنای آن را بی عدالتی و طرد و نفی بخش های عظیمی از مردم کشور تشکیل میدهد . مگر این مدعیان روشنفکری و متولیان پرمدعای جامعه مدنی!! نمیدانند که مشارکت نمایندگان واقعی اقوام در یک تناسب عادلانه با این تقسیمات اداری و تشکیلات ظالمانه افغانستان، اصلا محقق نمیگردد؟ . نخبگان و روشنفکران ما اگر واقعا به ارزشهای دموکراتیک اعتقاد دارند، این واقعیت غیر قابل انکار را درک کنند که در افغانستان با توجه به واقعیتهای قومی، تکثر نژادی و تنوع فرهنگی، توزیع عادلانه قدرت از طریق مشارکت جمعی ملت در تصمیم گیریهای کلان کشور از پیش نیاز های اساسی امنیت و توسعه در یک کشور به حساب میاید و این امر بدون تامین عدالت اجتماعی، سیاسی و فرهنگی ممکن نیست و عدالت اجتماعی زمانی در یک کشور تامین میشود که سیستم انحصار و استبداد از بین رفته و زمینه ای ایجاد گردد که مسئله تامین حقوق سیاسی، اجتماعی و فرهنگی اقوام از دغدغه های اصلی حکومت، باشد . زیرا بدون مشارکت عادلانه و متناسب نمایندگان اقوام و تامین عدالت اجتماعی در کشور، تحکیم مناسبات دموکراسی امکان ندارد. زیرا اقوام از مؤلفه های اصلی ملت محسوب گردیده و از ترکیب متناسب آنان در ساختار حاکمیت، پروسه «ملت- دولت» تحقق می یابد. اگر روشنفکران و نخبگان نام نهاد افغانستانی به دموکراسی و اراده آزاد شهروندان و جامعه مدنی و مردم سالاری معتقدند، باید بمثابه اهرم فشار، دولت را وادارد تا مشکل نمایندگی متناسب اقوام را در ساختار حاکمیت حل نمايد . تا ازین طریق عمده ترين گروه هاي قومي را جمع و حمايت آنان را در راستای تحکیم امنیت سرتاسری و گسترش حاکمیت قانون در کشور فراهم سازند و نگذارند که باز هم شئونیستهای عظمت طلب که عمری تمام حقوق و مزایای انسانی اقوام دیگر را انکار کرده اند این بار در لوای به اصطلاح دموکراسی، حافظ مناسبات استبدادی و انحصار اسلاف شان گردیده و از خانه ملت، اختلافات قومی را راه انداخته و در نهایت آب در آسیاب خواسته های اتنوسنتریست های تمامیت خواه ریزند .

این قلم معتقد است که اگر به مسئله مشارکت ملی بها داده نشده و اقوام را در سرنوشت سیاسی کشور سهیم نسازند و با مشارکت بیشتر اقوام مختلف در تمام امور کلان جامعه استعداد های نخبگان اقوام را در سطح ملی به خدمت نگمارند قطعا بحران هویت ملی و کاستی‌ های سیاسی، اجتماعی مرفوع نخواهد گردید. زیرا تحقق دموکراسی و مردم سالاری جز با كسب حقوق مساوي براي همه اقوام کشور آنهم در یک تناسب عادلانه مبتنی بر تناسب کمی نفوس شان، میسر نیست . چون مردم در افغانستان خواهان تحکیم حاکمیت فراگیر با قاعده وسیع ملی میباشند . اما فراموش نگردد که حاکمیتی با قاعده وسیع ملی در واقع به معنی تقسیم عادلانه قدرت به اقوام و اقشار کشور میباشد به این معنی که در ساختار حاکمیت سیاسی، نمایندگان اقوام و اقشار گوناگون کشور در یک تناسب عادلانه، شریک باشند . در افغانستان، زمانی مطالبات و خواسته‌هاي قانونی و بر حق مردم، زمینه تحقق می یابد که یک مجلس کارآمد، مستقل، متعهد با نمایندگی متناسب همه اقوام شریف کشور بوجود آید . تنها دولتی میتواند که این بحران ملی را خاتمه بخشد که با فرهنگ و ذهنیتی دمکراتیک و انسانی، اراده و خواست همه را از طریق مشارکت سیاسی در ساختار حاکمیت، سهیم ساخته و به  ذهنیت انحصاری و طرد و نفی، نقطه پایان گذارد . تا با این کار، اعتماد و همبستگی ملی را بوجود آورده و هویت های متکثر قومی را در هویت واحد ملی جمع نموده  و پروسه ملت سازی را پی ریزند.

یکی از عوامل اصلی تضعیف دولت تیمی آقای کرزی که ممثل اراده یک قوم و قبیله خاص میباشد، همین روحیه عدم مشارکتی و انحصاری او و تیمش است که با ذهنیت طرد و نفی، پشتوانه مردمی را از دست داده اند و طبیعی است که مردم افغانستان این ذهنیت انحصاری و شوونیستی آقای کرزی و تیم قبیلوی ایشان را تحمل نکرده و دست از پشتیبانی دولت بردارند و دولت طرد شده از جانب مردم، مسلما که یک دولت ضعیف، ناکارآمد و شکننده بوده و صلاحیت تامین امنیت ملی را ندارد . دولت اگر خواهان ایجاد امنیت ملی میباشد راهی جز تحکیم پایه های قدرت ملی با مشارکت همگانی مردم در امر دفاع از امنیت و مصالح ملی ندارد و این کار زمانی میسر است که دولت ممثل اراده جمعی بوده و از طریق مشارکت متناسب نمایندگان واقعی مردم در ساختار حاکمیت، قدرت ملی بیشتری تولید کند. مگر مردم در حوزه سنجش قدرت ملی، یکی از منابع عمده قدرت محسوب نمیگردد؟ . آیا نقش مردم و تاثیرگذاری آن بر رویکرد ها و عملکرد های کشور ها حرف اصلی را نمی زند؟. جواب روشن است و زمانی این بحران و چالش امنیتی از بین خواهد رفت که ساختار های تک ملیتی و متمرکز و انحصاری، به ساختار حاکمیت مشارکتی مبدل گردیده، عینیت و واقیتهای اقوام مختلف را در نظر گرفته و با مشارکت جمعی اقوام در یک تناسب عادلانه، ساختار جدید پارلمانی را، پی ریزند

عباس دلجو

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: