تنش در خاورمیانه-حمله اسرائیل به قافله کمک رسانی


تلاطم و تنش در خاورمیانه – حمله اسرائیل به قافله کمک رسانی بین المللی

خاورمیانه در این روزها ، تلاطم و تنشی عمیق تر از گذشته دارد . حمله اسرائیل به قافله کمک رسانی بین المللی به غزه که با هدف رفع فاجعه انسانی در غزه ، بسوی این منطقه براه افتاده بود ، به بحرانی تبدیل شد که به مرگ و مجروح شدن تعداد زیادی کمک رسان داوطلب منتهی گردید . مرگ عده ائی از شهروندان ترکیه در خلال این حمله ناجوانمردانه نیز ، بحران و تیره گی اخیر در روابط ترکیه و اسرائیل را به اوج رسانید .

محاصره اقتصادی غزه که در سال ۲۰۰۷ ، با افتادن کنترل این منطقه بدست سازمان حماس ، هم از سوی اسرائیل و هم مصر آغاز گردید ، شرایط زنده گی برای یک و نیم میلیون انسان ساکن غزه را بمراتب دشوار تر از گذشته نمود . اسرائیل به رغم اینکه در طول ۳ سال گذشته قسمی از کمک های انسانی به غزه را بین مردمان ان توزیع کرد ، از طرفی نیز با دشوار سازی روند انتقال اینگونه کمک های بشر دوستانه ، محدود سازی آنرا ترجیح داد . ادعا و بهانه اسرائیل برای محاصره غزه این است که حماس به اسرائیل حق زنده گی نداده و چریک های حماس نیز ، از راههای مختلف منجمله راه دریائی ، اسلحه به منطقه وارد میکنند .

در مقابل این ادعا ، تعدادی از موسسات و نهادهای خیریه بین المللی ، گردهم آمده وجنبش آزادی غزه را تشکیل دادند . این جنبش از سال ۲۰۰۸ بدین طرف ، ۸ بار انتقال لوازم کمکی از راه زمینی به غزه را آزمون نمود . برخی اقدامات دیگر با حیطه محدود تر نیز ، با ممانعت اسرائیل و مصر مواجه گردید . در نتیجه نیز برخی گروه ها با هدف برچیده شدن محاصره غزه ، فکر استفاده از راه دریائی با یک ناوگان را مطرح ساختند . بمحض اینکه این فکر پا گرفت ، اسرائیل نیز اعلام کرد که به عبور آن اجازه نخواهد داد . به رغم این تهدید ، ۶ کشتی از کشورهای مختلف جهان وبا رهبریت جنبش آزادی غزه و وقف یاری های انسانی ، برای پیوست در مدیترانه شرقی ، و تشکل یک ناوگان کمکی ، به حرکت در آمدند . محموله اصلی این ناوگان متشکل از کشتی های باری و مسافری را آذوقه ، مصالح ساختمانی ، و دارو، به وزن ۱۵ هزار تن تشکیل میداد .

اسرائیل پیشنهاد کرد که اگر این محموله به آنان تحویل داده شود امکان انتقال آن به غزه را فراهم خواهد ساخت . که این پیشنهاد از سوی مقامات ناوگان کمکی به غزه ، با بیان اینکه اسرائیل کنترل محموله در بندر اشود را به درازا کشانیده و انتقالش به منطقه نیز بموقع صورت نخواهد گرفت ، رد نمودند .

گرچه اسرائیل گفته بود که اکیدا و بهیچ عنوان به قافله اجازه ورود به غزه را نخواهد داد ، ولی انتظار نشان دادن واکنش شدیدی از سوی این کشور کشیده نمیشد . لاکن تفنگداران در یائی اسرائیل ، راس ساعت چهارو سی دقیقه روز دوشنبه ۳۱ ام ماه می گذشته ، به ناوگان حمله کردند. در این حمله که در ۷۷ مایلی حریم دریائی اسرائیل صورت گرفت ، تفنگداران دریائی اسرائیل با هلی کوپتر در کشتی های کمک رسان فرود آمدند . حمله اسرائیل در ابهای بین المللی به کشتی های مزبور که پرچم سفید حمل میکردند ، حداقل ۱۹ کشته و دهها زخمی بجای گذاشت .

ارتش اسرائیل پس از غصب کشتی های کوچک ناوگان وارد کشتی ماوی مرمره یعنی مرمره آبی شد . در کشتی مرمره آبی ۵۸۱ سرنشین منجمله حدود ۳۵۰ ترک و شهروندان ۳۲ کشور دیگر ، در کشتی دفنه ۷ تن و در کشتی باری غزه -یک نیز ۵ تن وجود داشتند . به مداخله ارتش اسرائیل ، ترکیه ، کشورهای عربی و کشورهای عضو اتحادیه اروپا ، واکنش شدیدی نشان دادند . ترکیه فرا خوانی سفیر کبیر خود در تل اویو به مرکز را اعلام کرده و خواستار آزادی کشتی ها گردید . علاوتا ترکیه لغو مانور های نظامی مشترک خود با اسرائیل را نیز اعلام نمود . در فلسطین نیز توسط محمود عباس رئیس دولت ۳ روز عزای عمومی اعلام شد . اتحادیه عرب نیز ، عاجلا جلسه ائی در قاهره ترتیب داد . مضافا براینکه با طلب ترکیه ، شورای امنیت سازمان ملل نیز ، گردهم آمد . بسیاری از کشورهای جهان و در راس کشورهای اروپائی و ممالک عربی ، پیام های انتقاد آمیز شدید الحنی به اسرائیل دادند.

هر چند که حادثه بصورت حمله ارتش اسرائیل به کشتی های غیر نظامی مشاهده میشود ، لاکن ، باید گفت که واقعه روابط ترکیه با اسرائیل را آنچنان وخیم خواهد ساخت که جبران آن غیر ممکن خواهد بود . این حادثه بر خلاف کلیه مسائلی که در سالهای اخیر بین ترکیه و اسرائیل بروز نموده ، نشان میدهد که اسرائیل دیگر به کلیه اقداماتی که در آن ترکیه دخیل باشد ، پاسخ سیاسی و دیپلماتیک نداده و ومستقیما از متد های نظامی بر علیه ترکیه استفاده خواهد کرد . برخی حوادث در تاریخ دولت هاو ملت ها نقطه عطفی را تشکیل میدهند . کما اینکه مداخله نظامی اسرائیل در کشتی های سویل میتواند تاتثر عمیقی برروی اذهان عمومی در ترکیه داشته باشد .

بر خلاف انتظارات اسرائیل ، حادثه اهمیت تلاش های صلح جویانه در قبال مسئله فلسطین را یکبار دیگر عیان ساخته است . ترکیه از این مرحله به بعد میتواند برای حل مسئله فلسطین ، نقش فعال تری بر عهده بگیرد . ترکیه که تا به امروز در مسئله فلسطین از خارج مداخل بود ، منبعد بصورت یکی از طرفین این مسئله در خواهد آمد . نتیجه اینکه حمله اسرائیل به کشتی های کمک رسان ، در ورای عمیقتر سازی بحران حاصله در روابط ترکیه و اسرائیل ، در مناسبات دو جانبه سر آغاز روند جدیدو جبران نا پذیری خواهد بود . ت ر ت

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: