اولمپیک بین المللی زبان تورکی


شعار المپیک امسال، که همساله جوانان واقف به زبان تورکی از چهار گوشه جهان را گردهم می آورد، » با یک ربان حرف میزنیم » میباشد

آماده گی های مربوط به المپیک بین المللی زبان تورکیه که امسال ۱۲۰ کشور در آن حضور خواهند یافت، در شرف اتمام میباشد.

شعار المپیک امسال، که همساله جوانان واقف به زبان تورکی از چهار گوشه جهان را گردهم می آورد، » با یک ربان حرف میزنیم » میباشد.

در چهارچوب برنامه المپیک که ۷۵۰ دانشجو و دانش آموز خارجی در آن حضور خواهند یافت ، یک فیلم و اگهی تصویری نیز تهیه میگردد.

در این فبلم با ایفای نقش شخصیت های معروف تورکیه و به کارگردانی علی تاران، پیام دوستی، صلح و محبت داده میشود .

المپیک زبان تورکی که امسال ۸امین آن ترتیب می یابد، در ۲۶ ام ماه می در کاخ دلمه باغچه استانبول با مراسم افتتاحییه، آغاز خواهد گردید.

مراسم جوایز المپیک زبان تورکیه نیز، در ۵ ام ماه جولای در آنکارا، به برنده گان اهدا خواهد گردید.

Türkçe Olimpiyatları 2010 Tanıtımı

عید زبان تورکی و فعالیت های بازسازی موزه دریانوردی استانبول

در هشتمین سال برگزاری المپیاد بین المللی زبان تورکی که همانند پلی بین کودکان جهان می باشد، ۱۲۰ کشور شرکت خواهند داشت

شمارش معکوس برای «عید زبان تورکی» که دوستدارانش با هیجان منتظر آنند آغاز شد. در هشتمین سال برگزاری المپیاد بین المللی زبان تورکی که همانند پلی بین کودکان جهان می باشد، ۱۲۰ کشور شرکت خواهند داشت. تا آغاز این مسابقه که هر ساله در تورکیه حال و هوای حاکم بر «سازمان ملل متحد » را در کشورمان پدیدار می کند، تنها چند روز باقی مانده است.

دانش آموزانی که در سه سال اخیر مسابقات با شعار «با زبان محبت گردهم آمده و رقابت می کنیم» شرکت کرده اند، امسال با شعار «به یک زبان صحبت می کنیم» در مسابقه حضور خواهند یافت. هشتمین المپیاد بین المللی زبان تورکی که دانش آموزان شرکت کننده از چهار گوشه جهان را گردهم می آورد، بین روزهای ۲٦ ام می و دهم ژوئن برگزار خواهد شد. هم اکنون مسابقات حذفی کشوری در حال برگزاری است و امسال ٦٥۰ دانش آموز از ۱۲۰ کشور جهان در این المپیاد شرکت خواهند کرد. در المپیاد سال گذشته، ۱۱٥ کشور شرکت کرده و امسال کشورهایی چون دانمارک، اسپانیا، لوکزامبورگ و ونزوئلا و نیز ایالت GALLER انگلستان نیز برای اولین بار شرکت خواهند داشت. مراسم افتتاحیه و اختتامیه المپیاد در شهر استانبول ترتیب خواهد یافت. مراسم «جشن های فرهنگی» که به معرفی فرهنگ کشورهای مختلف می پردازد، امسال نیز همانند سال گذشته در آنکارا و در روزهای ۲۹ ام و ۳۰ ام می برگزار خواهد شد.

TUNCAY ÖZTÜRK ، دبیرکل المپیادهای بین المللی زبان تورکی، ضمن بیان اینکه آخرین مرحله از آمادگی های مربوط به المپیاد در حال برگزاری می باشد، خاطرنشان ساخت، هر ساله ده ها هزار زبان آموز از سراسر دنیا داوطلب شرکت در این المپیادها می شوند. برای جلوگیری از تقاضای بیش از حد، سیستم حذف مقدماتی را اجرا کرده و شمار فینالیست هایی را که در تورکیه به رقابت خواهند پرداخت، به ٦٥۰ نفر محدود کرده ایم.

در المپیادهای زبان تورکی امسال برخی تازگی ها نیز وجود دارد. در چارچوب المپیادهای امسال، مسابقات «رقص های محلی» ، «آواز» و «شعر» نیز برگزار خواهد شد. فینال مسابقه «رقص های محلی» در ۳۱ ام می و در شهر بورسا و مرحله نهایی مسابقه «شعر» نیز روز سوم ژوئن و در شهر قونیه کشورمان برگزار خواهد شد. مرحله پایانی مسابقه «آوازخوانی» نیز همانند سالهای گذشته در استانبول ترتیب خواهد یافت. علاوه بر این برنامه ها، دو برنامه دیگر در استانبول و یک برنامه در آنکارا برگزار خواهد شد. در طول مسابقات، جوانانی که از چهار گوشه دنیا آمده اند، در مراسم متنوعی در ۱٤ استان تورکیه حضور خواهند یافت.

شنوندگان گرامی، بر اساس خبر دیگری که با تیتر «هیجان المپیاد زبان تورکی در روسیه» در روزنامه های کشورمان به چاپ رسید، مسابقات حذفی ششمین المپیاد زبان تورکی در این کشور، با توجه و علاقه زیادی روبرو شد.

۱۸۷ داوطلب از حدود ده شهر روسیه، با شرکت در مرحله حذفی المپیاد زبان تورکی، که در دانشگاه دولتی مسکو برگزار شد، به رقابت پرداختند. در بخش آوازخوانی، SVETLENA PRİHODKO از انستیتوی علوم اجتماعی دانشگاه دولتی مسکو، در بخش شعر، ELİNA GULİYEVA از همان دانشگاه، در بخش نوشتاری مسابقه، KİRA KİRONAVA از انستیتوی علوم اجتماعی دولتی روسیه، در بخش گفتاری، HANONOVA YELENA و در بخش فرهنگ عمومی، MİLYAUŞA HASANŞİNA از انستیتوی فرهنگ های شرقی، موفق به کسب مقام اول مسابقه شدند. در مراسم اعطای جوایز، اعلام شد که علاقه جوانان روسی به فرهنگ و زبان تورک افزایش یافته و این، سهم بسزایی در تعمیق روابط بین دو کشور خواهد شد.

فعالیت های بازسازی موزه دریانوردی استانبول، که اولین موزه تورکیه در زمینه دریانوردی بوده و وابسته به فرماندهی نیروی دریایی می باشد، به مرحله پایانی رسید.

با اتمام کار ساخت ساختمان جدید موزه تا پایان سال جاری، موزه دریانوردی استانبول، با محوطه سرپوشیده ای به مساحت ۱٥ هزار متر مربع و با ظاهری مدرن، در بین بزرگترین موزه های ترکیه جای خواهد گرفت. در موزه جدید، ٤۰ هزار اثر که در بین آنها قدیمی ترین کشتی پارویی جنگی جهان و کلکسیون قایق های سلطنتی نیز وجود دارد، در معرض نمایش گذارده خواهند شد و بینندگان را به سفری در اعماق تاریخ دریانوردی خواهد برد.

بر اساس گزارش خبرگزاری آناتولی، پایه های این موزه که اولین موزه دریانوردی تورکیه می باشد، در ۳۱ ام آگوست سال ۱۸۹۷ به دستور «حسن حسنی پاشا» وزیر دریانوردی که اهل «بوزجا آدا» بود، بنیان گذارده شده است. به یاری «دریابد حکمت پاشا»، فرمانده کارگاه کشتی سازی «آمیره»، در ساختمان متعلق به فرماندهی واحد مین در بنیه کارگاه کشتی سازی سلطنتی، اداره موزه و کتابخانه تاسیس گردید. در طول سالهای متمادی، نام این موزه بارها تغییر یافته و آخرین بار در ۲۷ ام سپتامبر سال ۱۹٦۱، به مکان کنونی اش در میدان اسکله بشیکتاش، نقل مکان کرده و با نام موزه دریانوردی استانبول آغاز به ارائه خدمت کرد. با ساخت ساختمان جدیدی برای موزه، موزه دریانوردی استانبول، آثار بی نظیر را در محیطی مدرن در معرض نمایش خواهد گذاشت.

سرهنگ علیرضا İşipek ، فرمانده موزه دریانوردی استانبول، طی سخنانی، اظهار داشت: یکی از آثار نادر این موزه، تنها کشتی پارویی باقی مانده در جهان، به طول ٤۰ متر و عرض ٥ متر و ۷۰ سانتی متر می باشد. این کشتی با دو ستون، و ۲٤ جفت پارو، از سوی سلاطین عثمانی و در سفرهای کوتاه در آبهای نزدیک، مورد استفاده قرار می گرفته است. این کشتی جنگی خصوصا در دوران سلطان محمد چهارم، بکار می رفته است.

وی افزود: «هدفمان این است که پس از بازگشایی موزه، قدیمی ترین کشتی جنگی دنیا، که قدمت آن به قرن شانزدهم می رسد و همچنین کلکسیون قایق های سلطنتی بی نظیر را در معرض دید بازدیدکنندگان قرار دهیم . این کلکسیون ها از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند. در این کلکسیون بیش از ۳۰ قایق وجود دارد. ۱٥ عدد از این قایق ها مستقیما از سوی پادشاهان و خانواده هایشان مورد استفاده قرار می گرفتند. از این قبیل قایق های مجلل و نادر، تنها ٤۰ عدد در سطح جهان وجود دارد و ۱٥ عدد از آنها در موزه ما می باشند.»

İşipek با بیان اینکه هم اکنون بنای تاریخی که ساختمان tescilli نامیده می شود، برای بازدید عموم باز است، گفت:» در بنیه موزه، بیش از ٤۰ هزار اثر وجود دارد ولی به علت محدودیت موجود، فعلا تنها ۱۰ درصد از آثار در معرض نمایش گذارده شده است. «

İşipek اظهار داشت اگرچه شش ماه قبل نمایشگاه «هنرهای چوبی در نیروی دریائی عثمانی» افتتاح شده، اما این نمایشگاه در سال ۲۰۱۰ نیز در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت. İşipek همچنین فزود:»چنین نمایشگاهی برای نخستین بار افتتاح می گردد. در این نمایشگاه از اثار هنری دوران عثمانی که کاملا از چوب ساخته شده اند در معرض دید بازدید کنندگان قرار می گیرد. این اثار که تماما اصل بوده و قدمت آنها دست کم یک قرن است با طلای ۲٤ عیار پوشیده شده اند. در این نمایشگاه که ظرافت هنر کار برروی چوب در دوران عثمانی را در برابر چمشهای بازدیدکنندگان قرار می دهد همچنین بزرگترین نشان جهان که متعلق به ناو شکن «اورهانیه» بوده و دارای طولی در حدود ۱٤ و نیم متر می باشد نیز قرار دارد. از جمله دیگر اثار موجود در این نمایشگاه می توان از طغراهای پادشاهی، پلاکت اسامی کشتیها و فیگورهای دماغه کشتی متعلق به کارخانه کشتی سازی «آمیره» نام برد.

«علی رضا ایشپک» همچنین اظهار داشت که طی دو اه آینده نمایشگاه دیگری تحت عنوان «تاریخ نیروی دریائی عثمانی» افتتاح خواهد گردید. وی ضمن بیان اینکه در سال گذشته در موزه دریا، تعداد بازدیدکنندگان به ٦٥ هزار تن بالغ شده، اظهار داشت تنها در سه ماه اول امسال شمار بازدیدکنندگان از این موزه حدود ۲۰ هزار تن بوده است.

ایشپک همچنین گفت:»از مشاهده تمامی دوستداران دریا و نیز تاریخ دوستان، در موزه مان جهت درک فضای دریا و نیز آگاهی از تاریخمان، بسیار خوشحال می شوم.»ت رت

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: