تقبیح عمل حیوان صفتانهء دشمنان تورکتباران افغانستان


تقبیح عمل حیوان صفتانهء دشمنان تورکتباران افغانستان از جانب محصلین افغانستانی و شعبهء فرهنگی تورکتباران مقیم استانبول – تورکـیـه

با تاسف کامل خبری از ام البلاد (بلخ) شمال افغانستان به گوش مایان رسید که یکبار دیگر چهرء متعصبان کوردل، حسودان کینه توز، جاهلان عصر تمدن، بزدلان نابکار و دشمنان نقابدار تاریخ با شکوهء ملت تورکتبار افغانستان را روشنتر نمایان نمود!

بتاریخ ۳۱ حمل ۱۳۸۹ شمسی مطابق 20 اپریل 2010 میلادی شب سه شنبه یکعده جاهلان بیخرد و فرهنگ ستیز سازماندهی شده با دستان ناپاک خود دست به عمل ابلهانهء زدند که سنگ بنای یاد بود مرد انسان سالار، حامی اصلی فرهنگ ملتها، ابر مرد سیاست و ادبیات امیرالکلام نظام الدین امیرعلی شیر نوایی بنیان گذار شهر مولا علی (ک) متضرر گردید، که قلب میلیونها فرهنگ پرور از هر ملت و زبان را در سراسر جهان خدشه دار نمود.

آنها غافل از آنکه همین اسطورهء سیاست بود که مزار شاه ولایت مآب را با توجه سلطان حسین بای قرا (تیموری) بنا نمود و به تاریخ این شهر یک تغیر بسا گران بوجود آورد.

این هراسمندان بزدل با شعور ضعیف که به ارث برده اند و با ایمان مملو از ریا برداشت این حقیقت تاریخی را ندارند که قدامت باستانی این شهر مدیون شصخیت باشد که تبارش تورک- اوزبیک است.

با این جرت نامردانهء خویش یکبار دیگر احساسات انسان ستیزانهء خود را ثبت تاریخ نمودند و نشان دادند که اینها هرگز خواهان وحدت ملی در کشوری که تاریخش با خون نوشته شده است نیستند.

آیا فراموش کردند که همین امیرالکلام در دوران زمام داری خویش چی گونه حفظ از ارزش هایی معنوی تمام ملت ها نمود؟

آیا فراموش کردند که همین وزیر خردمند با درایت نابغانهء خویش رنسانس شرق را در هرات بوجود آورد؟

آیا فراموش کردند که همین ادیب سخنور حامی هزاران دانشمند، فاضل ، شاعر و هنرمند از هر ملت و تبار بود؟

آیا فراموش کردند که همین شاعر توانای ذواللسانین در اثر ارزشمندش ( مجال النفایس ) سوانح صداها شاعر غیر تبار خویش را بدون تعصب و تبعیض لسانی به ثبت رسانید ؟

آیا فراموش نمودید که همین مرد هنر صدها بنای اسلامی از قبیل مدرسه ، خانقا و مسجد اعمار نمود ؟

آیا فراموش نمودید که همین سخنسالار پاسبانی از فرهنگ شما نمود و از گزند روزگار بدور داشت ؟

چون جوانمردی ، بزرگ اندیشی ،عدالت و دادخواهی در خون رگهایی وجود او میجوشید!

آیا این ملت حق آن را ندارد که به افتخارات جهانی خویش ارج گذارند؟!!!

آیا این ملت حق طبعی که خالق یکتا(ج) برای همه یکسان عنایت فرموده به زبان مادری خویش بنویسند، بیآموزند، بیآموزانند ، تکلم نمایند و به آن حرمت گذارند؟ !!!

هیچ حکومتی و هیچ قومی این حقوق برحق اقوام را از ایشان گرفته نمی تواند برعکس منجر به بدختی ، تباهی و عدم اعتماد به یکدیگر و نفاق میشود!!!

این دزدان فرهنگ نه تنها با این فعل ناجوانمردانهء خویش خود را معرفی کردند بلکهء تبار خود را نام بد نمودند. اینها دشمنان اصلی رفاه تمام ملت افغانستان هستند.

این بار اول اینها نیست که همچو جنایت غیر انسانی را مرتکب میشوند ، چندی قبل نیز سنگ نوشتهء تاریخ روضهء مبارک حضرت علی (رض) را که به زبان تورکی اوزبیکی نوشته بود با عمل غیر اسلامی خود دزدیند که با فشار قشر فرهنگی دوباره مسترد گردید.

اگر اینها کمر بسته اند که تمام ارزش هایی معنوی و تاریخی تورکتباران را از میان بردارند پس با ، چهل زینهء قندهار ، باغ بابر در کابل ، منار جام در غور ، مصلای هرات ، مسجد جامع هرات ، مسجد پارسا ولی( رح) در ولسوالی بلخ ، بالاحصار هرات ، مناره های هرات ، بناهای غزنویان و سلجوقیان ، روضهء حضرت علی (رض) در مزارشریف و صداها دیگر که همهء شان آثار و ابتکارات تورکتباران است و نشانهء تمدن باستانی میهن ماست نیز این عمل را در آیندهء نزدیک انجام خواهند داد!

آیا دولت افغانستان آنگاه توانایی آن را خواهد داشت که جلو این دزدان فرهنگ را بگیرد ؟! آیا زمامداران ما دست به چانه آنگاه نیز خواهند نشست ؟ اگر در عقب این عمل شوم مسوولین قرار داشته باشد پس انتظار این را خواهم داشت چون از مسوولین افغانستان هیچ نوع امید وجود ندارد که جلو همچون یاغیها را بگیرد و فقط یک نکته را گوشزد ایشان می نماییم که اگر این جریان ادامه یابد روز خواهد فرا رسید که این سرزمین در ضعف کامل فرهنگی فرو خواهد رفت و آن وقت هیچ نوع ارزش معنوی در این مرزبوم در میان نخواهد ماند!!

در اخیر مکررا این عمل دزدانه را شدیدا تقبیح نموده و از تمام فرهنگیان ملت ما خواهان آنیم که این عمل چهارپایان را با فعالیت هایی بیشتر فرهنگی خویش شرمنده سازند ، البته که این عمل آنها جلو هیچ نوع فعالیت فرهنگی را گرفته نمی تواند بلکه به آن سرعت میبخشد و از مرزهایی افغانستان فراتر رشد خواهد کرد چون مبارزات فرهنگی این ملت چنانچه تاریخ شاهد آنست کوه پایه ها را گذرانیده و دوام دارد.

و من الله توفیق!

محمدعمرفاریابی

شعبهء فرهنگی تورکتباران افغانستان

اتحادیه محصلین افغانستانی مقیم استانبول تورکیه

۲۶ اپریل ۲۰۱۰

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: