هزاره ایستاده است


هزاره ها یکی از اقوام بزرگ و مهم افغانستان هستند که در حدود20 الی 25 فی صد جمعیت افغانستان را تشکیل میدهند هزاره ها مردمی سختکوش هستند و اکثرا در مناطق کوهستانی مرکز افغانستان موسوم به هزاره جات زندگی میکنند

بر خلاف ادعای بعضی از افراد که گمان میکنند هزاره ها در همین چند قرن اخیر به افغانستان آمده اند ، هزاره ها در افغانستان تقریبا یک حضور 2000 ساله دارند .

هزاره ها یکی از شاخه های نژاد آسیایی یعنی تورک ها میباشند که در قدیم از مجموع این اقوام به نام تورانیان یاد میشد. این اقوام در آسیای میانه و به صورت قبیله ای زندگی میکردند بعد از افزایش جمعیت و کمبود چراگاه و امکانات شروع به کوچ کردن به مناطق مختلف کردند . اقوامی که امروزه ترک‌تبار و ترک‌زبان نامیده می‌شوند در اراضی وسیعی در کشورهای آسیایی و اروپایی زندگی می‌کنند.از سمت شرق تا قسمتهایی از مغولستان و چین و از غرب تا قسمتهای از یوگسلاوی سابق و سیبری شمالی تا اطراف مسکو یعنی شهر قازان و از جنوب غربی تا مرزهای لبنان و قسمتهایی از قبرس در یک گسترهٔ جغرافیایی بسیار بزرگ پراکنده شدند. ترک‌تبارها و ترک‌زبان‌ها در کشورهایی همچون مغولستان، چین، روسیه، قرقیزستان، قزاقستان، ازبکستان، تاجیکستان، افغانستان، ایران، آذربایجان، عراق، ترکیه، قبرس، یونان، بلغارستان، یوگسلاوی سابق (مقدونیه، بوسنی، کوزوو، کرواسی) رومانی، مجارستان، فنلاند، اکراین، یونان و مولداوی سکونت دارند. که این نشان از مهاجرت های وسیع آنان در قدیم میباشد و صد البته اقوامی از آنان به داخل افغانستان وارد شده و بنام هزاره معروف گشته است

گمان میرود همجواری با دولت پارسی ایران به مرور زمان زبان هزاره ها را دچار تغیییر کرده و به  فارسی دری برگردانیده شده است. اما همواره تعداد بسیار زیاد واژگان تورکی در لهجه هزارگی موجود است و همچنین هزاره ها در قدیم در شهرهایی همچون بامیان و کابل و غزنی دارای یک تعداد حکومت های باشکوه بوده اند و آثار آن موجود است.

بعد از تشکیل کشور افغانستان (که از نامش معلوم است که ایجاد کننده گان آن چقدر انحصار طلب و نژاد پرست بوده اند افغان + استان = کشور نژاد افغان )و افتادن سلطنت بدست یک تعداد افراد نژادپرست و متعصب برای اینکه بتوانند یک حکومت مقتدر و کاملا پشتونیزه داشته باشند شروع به تضعیف دیگر اقوام کردند در این میان بیشترین خطر از جانب جمعیت بزرگ هزاره ها احساس میشد که علاوه بر جمعیت کثیر که داشت از نظر مذهبی نیز پیرو پشتونهای متعصب نبود (زیرا هزاره عمدتا شیعه و پشتون ها عمدتا سنی بودند و در آن زمان با فتنه ای که انگلیس در کشور های اسلامی انداخته بود بازار جنگ بین مذاهب داغ بود) و آنان برای اینکه این خطر بالقوه را ازبین ببرند ابتدا هزاره هارا از مناطق سرسبز و حاصلخیز به درون کوهستان های سرد و لم یزرع فراری دادند تا به خیال خودشان هزاره ها را در کوهستان زندان نمایند. آنها از ابعاد دیگر هم به هزاره ها ستم نمودند و مثلا برای اولین بار ادعای بی هویتی و بی نسبی هزاره ها را مطرح کرده آنان را بقایای لشکر چنگیز دانستند تا از این طریق علاوه بر اینکه نگذارند اتحادی مابین اقوام تورک افغانستان تشکیل شود نیز براحتی بتوانند هزاره را به بهانه خارجی بودن تحقیر کنند.

این قتل عامها و تحقیر ها و آزارها و به حدی بود که الخصوص در حمله عبدالرحمان خان جابر به هزاره جات باعث کشته و زخمی و فراری شدن بیش از نیمی (50 فی صد) از جمعیت هزاره از افغانستان شد آنان به کشور هایی همچون ایران و پاکستان گریختند امروزه آنان پاکستانی و ایرانی محسوب میشوند(اینان از هزاره هایی که در سالهای اخیر به عنوان مهاجر به این کشورها رفته اند جدایند) در خراسان ایران جمعیت بزرگی از هزاره های ایرانی  بنام بربری و خاوری زندگی میکنند و درپاکستان هم در پیشاور و اطراف آن هم هزاره موجودند.

این رفتار خصمانه و قهر آمیز با هزاره ها همچنان تا دوران طالبان ادامه داشت. ولی امروز هزاره ایستاده است و چهره مصمم و مطمئنش  نشان میدهد که تلاش دوصد ساله نازیسم افغان برای بیرون راندن هزاره ها از مناسبات کشور به شکست روبرو شده است .

هزاره تورک بوده است تورک میماند و تورک خواهد ماند و هیچ دست پلیدی نمی تواند تاریخ پر افتخار و گذشته پر شکوه هزاره ها را بر هم بزند.

تلاش نازیسم افغان در گذشته در مغول جلوه دادن هزاره ها به قدری مضحک و خنده آور است که باید آن را در کتاب های ملانصرالدین بنویسند .

هزاره هیچ بیمی از مغول بودن ندارد چرا که مغول هم جزو اقوام توران بزرگ است و نیز اقوام تورک با یک رگ و ریشه قوی با مغول پیوند خورده است . اما وقتی این بحث درباره هزاره مطرح شود یعنی میخواهند سابقه حظور 2000 ساله هزاره ها در افغانستان را زیر سوال ببرند .

جمعیت امروزی مغولستان 3 ملیون نفر میباشد ولی جمعیت هزاره ها در دنیا به بیش از 10 میلیون نفر میرسد (6 ملیون هزاره افغانی ،  2ملیون هزاره ایرانی و بیش از 4 میلیون هزاره پاکستانی) حالا شما خودتان کلاهتان را قاضی کنید این ادعا را که هزاره از نسل مغول است را آیا نباید در کتابهای ملا نصرالدین نوشت؟

ومن الله التوفیق/ محمد مهدی آرتوران

Advertisements

8 پاسخ

 1. از اينكه هزاره ها از نسل مغولان هستند شك نكنيد خودتان اين را خوب مي فهميد اما به دليل گذشته پليد چنگيز و مغول اين موضوع را انكار مي كنيد هر چند كه ملت شريف هزاره الان هيچ ربطي به دوران وحشي گري سپاه مغول نداره ، شما هم دوست من سعي كنيد از روي احساسات و مسائل ديگر صحبت نفرمائيد .

 2. قابل توجه سید علی
  یک سید همواره از دید بغض به هزاره نیگاه می کند برای اینکه خود را برتر از هزاره می بیند و بدون مطالعه و تحقیق از روی هوا حرف بی حساب میزند چون نژاد پرست است
  در سادات بودن سیدهای افغانستان و اینکه واقعا اولاد پیغمبر باشند بسیار تردید است

 3. bessyar tashakur saqi
  bessyar jawab khobb dade

 4. با سلام به همه همزبانان افغانم
  بنده كامنتي را كه گذاشتم نظر شخصي ام بود و قصد توهين به هيچ گروهي و يا قومي را ندارم ، حالا شما چه برداشتي را از گفته هاي من كرديد خدا مي داند ، اگر شما توجه كرده باشيد من مردم هزاره را انسانهايي شريف خطاب كردم و عرض كردم كه اين مردم هيچ ارتباطي با وحشيگري هاي چنگيز ندارند .

 5. آقایان محترم این یک مطلب علمی است و پایه ای برای تحقیقات ارزشمندتر است.آقایی که خود را سید جا زده ای و در واقع آبروی ما سید ها را برده ای چرا مطلبی را که نخوانده ای اظهار نظر می کنی؟ من همین جا از دوستان ترکتبار(بالاخص هموطنان هزاره مان)معذرت خواسته و آرزوی اوقاتی خوش برای آنه دارم.

 6. آقا سيد ما كه چيزي نگفتيم جوش آوردي برادر ، من كاملا مطلب بالا را خواندم و اينهاي كه نوشتم نقطه نظر شخصي من بود دليلي ندارد كه شما خودتان را ناراحت كنيد ، اگر شما توجه كرده باشيد بنده نه تنها توهيني به كسي نكردم بلكه ملت هزاره را مردمي شريف خطاب كردم ، اگر شما چيزي غير از اين مي بينيد گوش زد بفرمائيد تا خداي نكرده دگر بار باعث آبروريزي نگردم. ممنون

 7. منشائ نژاد هزاره از 2000سال پیش در افغانستان است که از نواحی ایغورستان فعلی به افغانستان مهاجرت نمود بوده و بنام تورک معروف بوده اما با حمله چنگیز با مغولان ترکیب شده و یک نژاد ترکیبی تورک و مغول بنام هزاره ساخته شده است
  در واقع شاید هزاره آن قسمت از تورک ایغوری است که پیوندهای خونی با مغول برقرار کرده است

 8. برادران سید هزاره باید با دیگر هزاره ها متحد شوند و هیچگاه دشمنی نکند

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: