استانبول پایتخت فرهنگی اروپا


شهر بی نظیر استانبول، برای ورود به سال ۲۰۱۰ بشکلی که شایسته پایتخت فرهنگی اروپاست، آماده می شود. فستیوال ادبی استانبول

استانبول سنگ زیربنایی حیات فرهنگی و هنری تورک محسوب می شود. ویژگی کلان شهر بودن نیز از همین امر نشات می گیرد. استانبول با خصوصیات منحصر بفرد خود در بسیاری از موارد شایستگی انتخاب بعنوان یک پایتخت را دارا می باشد. این روزها نیز این شهر رویایی در موقعیت پایتخت ادبیات قرار دارد. زیرا، با همکاری آژانس استانبول پایتخت فرهنگی اروپا و اتحادیه نویسندگان ترکیه شعبه استانبول ، یک فستیوال سنتی ادبی در جهت نشان دادن راندمان هنری و غنای فرهنگی شهر برگزارمی گردد. هدف از برگزاری این فستیوال، مانوس ساختن شهروندان استانبول با ادبیات، کشف مجدد جایگاه استانبول در ادبیات و تاثیرپذیری متقابل و تعامل مستمر ادیبان و ادبیات دوستان می باشد.

این فستیوال که هدف دیگری چون تزویج روابط موجود بین ادبیات و استانبول در چهارچوب فعالیتهای اجتماعی و فرهنگی و ایجاد رابطه ای بین ادبیات و استانبول با پدید آوردن شعور شهرنشینی از طریق ادبیات را نیز دنبال می کند، بین روزهای هفتم تا سیزدهم دسامبر با عنوان » فصل ادبیات۱. فستیوال ادبی استانبول » برگزار می گردد.

انتظار می رود این فستیوال که حاوی برنامه های فرهنگی- اجتماعی متنوعی چون برپایی نمایشگاه و فعالیتهای کارگاهی، برگزاری پانل و نشستهای آزاد، گردهمایی نویسندگان و خوانندگان، شبهای شعر،مقالات ادبی، اهدا جوائز در زمینه شعر و داستان، اجرای کنسرت و نمایش فیلمهای سینمایی و تاترمیباشد، بواسطه این سری فعالیت ها، رابطه استانبول و ادبیات را از هر زاویه خاطر نشان و مطرح سازد. همچنین در طول برگزاری فستیوال، زمینه انجام مباحثات بین ادیبان معروف و ادبیات دوستان و نیز ارائه نقطه نظرات تازه دریک محیط ادبی مشترک فراهم می گردد. در این سری فعالیتها چند تن از ادیبان معروف در قید حیات ادبیات ترک نیز اشتراک می نمایند.

طی برنامه ای با عنوان » بیر خوش صدا استانبول «، گوینده و بازیگران تاتر به شرح استانبولی می پردازند که در کتابهای ادیبانی چون شیخ غالب، Necip Fazıl Kısakürek، Yahya kemal و Ahmet Hamdi Tanpınar توصیف شده است. موضوع نمایشگاهی نیز به نویسنده و اندیشمند بزرگ کمال طاهر اختصاص داده شده است. در این نمایشگاه، لوازم شخصی نویسنده، یادداشتهایی که بهنگام نوشتن رمانهایش برداشته که گاها حجم این یادداشتها از حجم رمان نیز بیشتر است، عکسهای نویسنده بهمراه دوستانش و فیلمی ۱۲ دقیقه ای که برای بسیاری تازگی دارد، به نمایش گذاشته می شود و بدین وسیله یاد و خاطره کمال طاهر که در سال ۱۹۷۳ چشم از جهان فرو بست، یکبار دیگرگرامی داشته می شود.از Tarık Buğra که بهمراه هنرمندی با افکارش نیز یکی از چهره های مهم زندگی فرهنگیمان می باشد، در پانزدهمین سالگشت مرگش با برپایی نمایشگاهی تجلیل می شود. دست نوشته های وی که رنگ و بویی از تاریخ دارد، ماشین تحریر قدیمی و میزکارش نیز بازدیدکنندگان را به وجد می آورد. نمایشگاههایی که در همین چهارچوب برگزار می شود، خوانندگان بسیاری را به سیر در عالم نویسندگان می برد.

» شعر، شهر، استانبول «؛ » رمان، مکان، استانبول » و «انسان، حکایت، استانبول» نام کارگاههای شعر، رمان و قصه ایست که در این فستیوال برپا خواهد شد. بسیاری از اماکن استانبول از این جشن ادبی میزبانی خواهد کرد و بازدیدکنندگان فرصت تماشا و گفت وشنود در خصوص ادبیات را خواهند یافت. بعنوان مثال، برخی ازاستادان مقاله نویسی ادبیات معاصرترک، مقالات خود در خصوص استانبول را با ادبیات دوستان در میان می گذارند. تمامی مقالاتی که استانبول را در هر دو سوی تنگه ، با تمام کوچه پس کوچه های آن موضوع کار خود انتخاب نموده اند، دوستداران ادبیات را مسرور خواهد کرد. کارگاهها و فعالیتهای مشابه نیز به شرح استانبول از زوایای مختلف خواهند پرداخت.

» استانبول در تاتر از دیروز تا امروز»، » استانبول، یک شعر شبانگاهی»، » استانبول، شهر موسیقی» و » فیلم، مکان، استانبول » نمونه هایی از این فعالیتها می باشند.

تجمعاتی که بشکل سمینار و نشست آزاد برگزار می شود نیز دارای ماهیت اطلاع رسانی و مباحثاتی در زمینه ادبیات خواهد بود. در طول این نشستها حافظه ادبی ادبیات دوستان تازه شده و آفاق جدید دنیای ادبیات نورانی خواهد شد. شرکت کنندگان فرصت ارزیابی مجدد وقایع دنیای ادبیات را از منظر ادیبان معروف معاصر و از زوایای متفاوت خواهند داشت. بطور خلاصه در آستانه سال ۲۰۱۰ ، وضعیت دنیای ادبیات و موقعیت آن به بحث و بررسی گذاشته خواهد شد. «خواننده، نویسنده، استانبول» نیز یکی از برنامه های جای گرفته در چهارچوب » فصل ادبیات۱. فستیوال ادبی استانبول » می باشد. در این برنامه که تجربیات روشنفکرانه بشکل مستقیم مبادله شده و سهمی در هماهنگی اجتماعی خواهد داشت، صاحبان قلمهای سحرآمیز جای خواهند داشت. همه ادبیات دوستان از جایگاه و اهمیت ترجمه در ادبیات آگاهند. در این خصوص نیز برنامه ای تهیه شده است. در نشستی با عنوان » ترجمه، پلی ارتباطی بین فرهنگ ها » ، مترجمین مشهور به ارائه تجربیات خود در زمینه ترجمه حول محور زبان، فرهنگ و ادبیات ونیز کار مترجمی خواهند پرداخته و بر اهمیت مسئولیت و زحمتی که برای این کار لازم است اشاره خواهند کرد.

» قبل از خشک شدن مرکب در اختیار شما» ، » جوایز بزرگ فصل ادبیات ۲۰۰۹» و » نسیم ادبیات در تنگه» از جمله دیگر فعالیتهایی هستند که در خلال این فستیوال ترتیب می یابند. » قبل از خشک شدن مرکب در اختیار شما» نام فعالیتیست که طی آن نویسنده کتابهای جدیدالانتشاربا خوانندگان ملاقات می کنند. طبیعتا که این فعالیت در راس برنامه های جذاب از دیدگاه خوانندگان قرار دارد. در آخر نیز، جوایز ادبیات در شاخه های مختلف ادبی تقدیم صاحبانشان شده و بی شک سبب خوشحالی نویسندگان و شاعران و قدرت بخشی به قلمهاشان خواهد گردید.

دنیای کتابها دنیای عجیبیست. کتابهای قدیمی، جدید، فراموش شده، کتابهای کمیاب، کتابهای گرد گرفته، کتابهایی که در قفسه ها نمی گنجند و کتابهایی که در قفسه هایی که بدان تعلق ندارند فراموش شده اند؛ همه و همه برای خود عالمی و حکایتی دارند. داستان کتاب و کتابخوانی پایانی ندارد. نه عطش کتابخوان برای خواندن کتابهای جدید پایان می پذیرد و نه کتابها قفسه هر کتابخوانی را به حق زینت می بخشد. کتابها گویی همواره در جستجوی چشمان پر اشتیاق آگاهترین خوانندگان، عمر خود را سر می کنند و خوانندگان نیز بدنبال کتابهایی هستند که عطش سیری ناپذیرشان را خاموش سازد. اتحادیه نویسندگان ترکیه شعبه استانبول نیز در آخرین روز فستیوال طی فعالیتی با عنوان» گردهمایی کتاب دوستان در باب عالی » با توجه به این حقایق و با به مزایده گذاشتن کتب کمیاب تلاش می کند تا میعادگاهی برای عاشقان ادب وهنر باشد.

در حالیکه مدت زمان کوتاهی تا آغاز سال ۲۰۱۰ میلادی باقیست، استانبول اینبار نیز با برگزاری یک چنین فستیوالی به » فصل ادبیات » خوش آمد می گوید وساکنین استانبول از روزهای سرد دسامبر به گرمای استقبال می کنند. امیدواریم هنر و ادبیات همیشه گرمابخش روزهای زندگیتان باشد. کرکوک

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: