بررسی فرهنگ دنیای تورک


سازمانهای فعال تورکیه در بررسی فرهنگ دنیای تورک

روند فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در نظام کلاسیک جهان، تعادلات بین المللی را بهم ریخته و در نتیجه ساختارهای سیاسی جدیدی به میدان آمدند. این روند پر شتابِ تغییر که ابتدا علی الخصوص در زمینه تعاملات اقتصادی و سیاسی خود را نشان داد، متعاقبا نیز سبب مطرح شدن بسیاری از مفاهیم و ارزشهای جدید اجتماعی- فرهنگی گردید.

بی شک فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی بیش از همه ترکیه را تحت تاثیر قرار داد. چنانکه قزاقستان، قرقیزستان، ازبکستان، ترکمنستان و آذربایجان پس از اعلام استقلال در این نظم نوین جهانی، با توجه به پیوندهای تاریخی به توسعه روابط خود با جمهوری ترکیه خصوصا در ابعاد فرهنگی پرداختند.

ترکیه دراین روند کوتاه مدت، به سیاستهای فرهنگی خود مسیر جدیدی داده و روابط خود را در ابعاد اقتصادی و سیاسی نیز توسعه داد. قراردادهای دو جانبه همکاری در زمینه های آموزشی، فرهنگی واقتصادی تجدید و بازبینی شده و نتیجتا بصورت پروژه هایی با مدیریت مشترک و در قالب نهادها، تشکلات، انجمنها، وقفها و دانشگاهها در آمدند.

در موازات این تحولات بود که مرکز تحقیقات دنیای ترک در بنیه اداره کل تحقیقات و توسعه فرهنگ مردمی وزارت فرهنگ ترکیه تاسیس گردید. متعاقبا نیز موسسات جدیدی همچون آژانس همکاری و توسعه ترک «تیکا»، و همچنین » تورک سوی» آژانس مشترک فرهنگ و هنر ترک، تشکیل یافتند.

«مرکز تحقیقات دنیای ترک» در راستای فعالیتهای تحقیقاتی و انتشارات جامع و همه جانبه در رابطه با جوامع ترک خارج از ترکیه، به تحقیقات آماری و بررسی خصوصیات سنتی گروههای قزاق، قرقیز، ترکمن، ازبک و اویغور که پس از سالهای ۱۹٥۰ به ترکیه مهاجرت نموده اند پرداخته و در سال ۱۹۹۹ ویژه نامه ای با عنوان قزاقهای مقیم ترکیه به چاپ رساند.

«مرکز تحقیقات دنیای ترک»، همچنین پروژه های خود در رابطه با ازبکها، قرقیزها، ترکمنها و اویغورها را مرتبا با توجه به شرایط جدید مورد بازنگری قرار داده و برای نشر و انتشار این تحقیقات نیز تلاش مینماید.

بعنوان نمومنه میتوان به چاپ کتاب ترکی- انگلیسی » فرهنگ مردمی گاگاووز» در سال ۱۹۹۹، که از جمله فعالیتهای این مرکز میباشد، اشاره نمود.

نشریه » دنیای ترک از سرزمین مادری تا دیار پدری» که هر سه ماه یکبار با مضمونی علمی، فرهنگی، به ارائه اطلاعات معتبری در رابطه با ترکهای ترکیه و جوامع ترک خارج از ترکیه میپردازد نیز از انتشارات مرکز مذکور است که نشر آن تا به امروز نیز ادامه دارد.

«مرکز تحقیقات دنیای ترک» علاوه بر انتشار نشریات، تحقیقات میدانی و فعالیتهای آماری خود در رابطه با دنیای ترک، همراه با محققین داخلی و خارجی و کارشناسان و افراد ذیربط، خدمات مشاوره ای در خصوص فرهنگ جوامع ترک نیز ارائه میدهد.

در میان فعالیتهایی که بطور مستقیم و یا با هماهنگی «مرکز تحقیقات دنیای ترک» انجام میگیرد، پروژه های جالبی به چشم میخورد.

پروژه » تحقیقات میدانی فرهنگ مردمی در مسیر جاده ابریشم» که از سال ۱۹۹۲ تا ۹٦ سالانه انجام گرفت، یکی از این نمونه هاست.

همچنین پروژه » جشنهای نوروز در دنیای ترک» که از سال ۱۹۹۳ الی ۹۹ به انجام رسید علاوه بر تحقیقات در زمینه جشن نوروز در خارج از ترکیه، با انتشاراتی همچون ویژه نامه نوروز در دنیای ترک، آفیشها و بروشورهای مرتبط بعد جامعتری یافت.

در سال ۱۹۹٥ نیز سمپوزسوم بین المللی » هزارمین سالگرد حماسه ماناس» برگزار شده و شماره ویژه » ماناس» نشریه » دنیای ترک» منتشر شد.

از دیگر فعالیتهای این مرکز میتوان به » لغتنامه لهجه ها و گویشهای زبان ترکی و تحقیقات میدانی «، پروژه » تحقیقات نیمرخ فرهنگی در جمهوری های ترک» و » نمایشگاه عکس دنیای ترک» که بین سالهای ۱۹۹۲- ۹٦ در داخل و خارج از ترکیه برگزار شد، اشاره نمود.

در سال ۱۹۹۲ وزرای فرهنگ آذربایجان، قزاقستان، ازبکستان، ترکیه و ترکمنستان با گرد هم آیی در استانبول و باکو، تصمیم به انجام همکاریهای فرهنگی گرفتند.

این وزرا در تاریخ ۱۲ جولای ۱۹۹۳ طی نشستی در آلماتی، قرارداد اصول فعالیتها و تاسیس «تورک سوی» آژانس مشترک فرهنگ و هنر ترک را به امضا رسانده و بدین ترتیب آژانس مذکور تاسیس گردید. بعدها برخی کشورهای ترک زبان منجمله قبرس نیز به تشکیلات این آژانس پیوستند.

» تورک سوی» آژانس مشترک فرهنگ و هنر ترک بعنوان یک موسسه بین المللی، بدون دخالت در مدیریت و سیاست داخلی و خارجی کشورهای ترک زبان، همکاری های فرهنگی و هنری مابین آنها را تامین مینماید. خاستگاه آژانس مشترک فرهنگ و هنر ترک، جمهوری ترکیه؛ زبان رسمی آن ترکی و مرکز مدیریت آن نیز در آنکارا میباشد.

اعضای اصلی و یا ناظر این آژانس از حقوق مساوی برخوردارند. ارتباطات بین المللی این تشکیلات تنها به جغرافیای مناطق ترک زبان محدود نبوده بلکه آژانس با تمامی موسسات و سازمانهای رسمی و غیر رسمی که حفظ حقوق اولیه انسانی و آزادی را اساس فعالیت خود قرار داده اند، همکاری مینماید. این آژانس همچنین بنا به ایجاب اهداف و وظایف و حیطه کاری خود با یونسکو، سازمان علمی، فرهنگی و آموزشی ملل متحد همکاری داشته و در این چهارچوب در مرزهای جغرافیایی فعالیتهایش؛ به نوعی وظایف یونسکو را نیز به انجام میرساند.

از اهداف این آژانس میتوان به تحقیق در زمینه فرهنگ، زبان، تاریخ، هنر، سنتها و آداب و رسوم مشترک و توسعه، محافظت و انتقال آنها به نسلهای بعدی از طریق برقراری روابط دوستانه در بین مردم و کشورهای ترک زبان اشاره نمود.

بعلاوه با انجام تحقیقات علمی فرهنگی هنری تلاش میکند تا میان کشورهای ترک زبان وحدت و همبستگی فرهنگی ایجاد نموده و بدین وسیله در صلح، تمدن، علم و هنر جهانی ایفای نقش کند.

همچنین تلاش برای گسترش فرهنگ ترک در سطح جهان با آگاهی بر اصول مسامحه و عقل گرایی در فرهنگ ترک و خدمت به تمدن، صلح جهانی و حقوق بشر از دیگر اهداف این آژانس میباشد.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: