اوباما در تورکیه


اوباما در تورکیه

براک اوبا ما رئیس جمهور ایالات متحده امر یکا بعداز کانادا که روسای جمهور امریکا به شکل عنعنوی به دیدار ازآن اولویت قایل اند به خاطر انجام نخستین دیدار در تورکیه حضور دارد.

براک اوبا ما رئیس جمهور ایالات متحده امر یکا بعداز کانادا که روسای جمهور امریکا به شکل عنعنوی به دیدار ازآن اولویت قایل اند به خاطر انجام نخستین دیدار در ترکیه حضور دارد. باراک اوباما رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا دیدارهای رسمی خود را با حضور در آرامگاه بنیانگذار جمهوری نوین ترکیه، با ادای احترام در حضور معنوی آتاترک آغاز نمود. رئیس جمهور آمریکا با حضور در بنای میثاق ملی در آنیت قبر، دفتر ویژه آرامگاه را امضا نمود. اوبا ما نخستین پیام خویش را درینجا با این سخنان رهبر کبیر که گفته بود :« صلح درکشور، صلح در جهان است » ابراز نمود باراک اوباما در دفتر یادبود آرامگاه آتاترک چنین نوشته است: «ادای احترام به مصطفی کمال آتاترک که با دیدگاه، عزم و جسارتشان جمهوری ترکیه را به دموکراسی رهنمون کرده و با میراث خود الهام بخش تمام دنیا در نسلهای متمادی می باشند برایم غرور انگیز است. به عنوان چهل و چهارمین رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا بی صبرانه چشم انتظار افزایش روابط ترکیه – آمریکا، حمایت از دیدگاههای آتاترک که امیدبخش ملتش بوده و نویدبخش یک ترکیه مدرن، مرفه و آزاد می باشد و تحقق آرزوی آتاترک مبنی بر صلح در وطن و صلح برای جهان؛ می باشم.» اوبا ما پس از زیارت آرامگاه به کاخ ریاست جمهوری رفت ، درقصر ازجانب عبدالله گل رئیس جمهور کشورمان طی مراسم رسمی مورد استقبال قرار گرفت. بعدا گل و اوباما باهم دیدار نمودند. پس از انجام ملاقات هردو رهبر کنفرانس مطبوعاتی ترتیب دادند.

نشست مطبوعاتی مشترک رؤسای جمهور تورکیه و آمریکا

باراک اوباما: می خواهم اهمیت ترکیه را متذکر شوم. این اهمیت تنها از دیدگاه ایالات متحده نیست، می خواهم بر اهمیت ترکیه در جهان تأکید کنم

باراک اوباما رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا که یکشنبه شب وارد ترکیه شده است بعد از حضور در آرامگاه آتاترک و مذاکره با عبدالله گل رئیس جمهور ترکیه در یک نشست مشترک مطبوعاتی در آنکارا حاضر شد.

رئیس جمهور ایالات متحده در این نشست مطبوعاتی با تأکید بر اینکه با سفر به ترکیه بعد از سفر اروپا خواسته است اهمیت ترکیه را گوشزد کند ضمن ابراز امتنان از رئیس جمهور ترکیه، از ملت ترکیه نیز به دلیل مهمان نوازیشان تشکر کرد.

اوباما افزود: می خواهم اهمیت ترکیه را متذکر شوم. این اهمیت تنها از دیدگاه ایالات متحده نیست، می خواهم بر اهمیت ترکیه در جهان تأکید کنم.

وی با اشاره به اینکه ترکیه نقطه اتصال غرب و شرق است اضافه کرد ترکیه کشوریست که دارای یک میراث بسیار غنی و استثنایی است.

رئیس جمهور آمریکا اضافه کرد: ترکیه محل تلاقی تمدنهای گذشته و دولت ملی کنونی است. کشوری که در آن به برتری حقوقی احترام گذاشته می شود، به دموکراسی اهمیت داده می شود و کشوری که دارای یک اقتصاد پویاست.

باراک اوباما با تأکید بر عضویت ترکیه در پیمان ناتو ادامه داد: ترکیه کشوری است که اکثریت مردم آنرا مسلمانان تشکیل می دهند. به همین دلیل ترکیه دارای جایگاه خاصی است و موارد فوق ترکیه را در شرایط ویژه ای از لحاظ منطقه ای و راهبردی قرار می دهد.

رئیس جمهور آمریکا با ذکر اینکه عبدالله گل و رجب طیب اردوغان روی وی تأثیرگذار بوده اند گفت: «نتیجه این تأثیر آنست که باید در کنار هم کار کنیم و نتایج این همکاری مرا هیجان زده می کند.»

اوباما ضمن اشاره به اینکه با رئیس جمهور ترکیه موضوعات فراوانی را مورد بررسی قرار داده اند به موضوعاتی همچون نقش ترکیه در افغانستان و عراق پرداخت.

وی افزود: کانالهای ارتباط بین ترکیه و آمریکا رفته رفته افزایش خواهد یافت زیرا این موضوع هم برای ترکیه و هم برای ایالات متحده خوب است.

رئیس جمهور ایالات متحده با یادآوری اینکه تروریسم موضوع دیگر بحث با رئیس جمهور ترکیه بوده است و آمریکا به حمایت خود از ترکیه در برابر تروریسم ادامه خواهد داد اضافه کرد: استراتژی های فراوانی می توانند برای نیل ما به رفاه و امنیت شکل بگیرند. این موضوع نه تنها با توسعه روابط دو جانبه بلکه با همکاری هم و اتحاد بین غرب و دنیای اسلام محقق خواهد شد.

عبدالله گل رئیس جمهور ترکیه نیز در این نشست مطبوعاتی با اشاره به اینکه ترکیه و ایالات متحده آمریکا همگرایی فراوانی دارند اضافه کرد موضوع مبارزه با ترور مهمترین موضوع دو کشور است و همکاری در این زمینه در آتیه بیشتر هم خواهد شد.

رئیس جمهور ترکیه اضافه کرد: جای گرفتن ترکیه در اولین سفر ماورای اقیانوس رئیس جمهور آمریکا بعد از انتخابش را مورد تقدیر قرار می دهیم و از ایشان تشکر می کنیم.

گل در بخش دیگری از سخنان خود درباره وقایع سال ۱۹۱۵ و دیدگاههای اوباما در این باره گفت: این موضوع موضوعی بحث برانگیز است. اما این موضوع یک موضوع تاریخی است نه یک موضوع سیاسی و حقوقی.

در سال ۱۹۱۵ و در شرایط جنگ جهانی اول اتفاقاتی رخ داده است. در شرایطی که امپراتوری عثمانی از چهار طرف تحت مبارزه بود و متأسفانه برخی از شهروندان از سوی برخی کشورهای خارجی تحریک شده بودند و در نتیجه آن منازعات داخلی فراوانی رخ داده است و تعداد زیادی نیز جان خود را از دست داده اند. طبیعی ست که با همه درگذشتگان همدردیم. اما نباید فراموش کنیم که ترک ها و جمعیت مسلمان نیز در همان زمان قربانیان بسیاری داده اند.

در عین حال در همان زمان میلیونها مسلمان ترک از بالکان و قفقاز مجبور به تبعید شدند و در حین مهاجرت به ترکیه کشته های زیادی دادند. و این در شرایط آن زمان و در آن آشوب ها رخ داده است. اما جمهوری ترکیه به هنگام پایه ریزی جمهوریت مدرن ترکیه برای جلوگیری از ایجاد بستر نفرت، هیچگاه دردها و آلام خود را در سطح دنیا مطرح نکرده است. اما متأسفانه بعدها موضوعاتی از این دست بخصوص از سوی دیاسپورا با اهداف سیاسی و برای بقای آن دیاسپورا مطرح گردیده است.

رئیس جمهور ترکیه افزود: ما آمادگی صحبت در این موضوع را داریم. اما اصحاب سیاست و حقوقدانان نمی توانند در این زمینه تصمیم بگیرند. یک نماینده پارلمان یا یک سیاستمدار چگونه می تواند در این موضوع تصمیم بگیرد بدون آنکه بداند چه زمانی چه چیزی اتفاق افتاده است و چگونه و در چه شرایطی آن اتفاق رخ داده است و کدام طرف قربانی بیشتری داده اند؟ کدام نماینده یا سیاستمدار می تواند تشخیص دهد حق با کدام طرف است؟ به همین دلیل گفتیم بیایید و یک کمیسیون مشترک از تاریخدانان تشکیل دهیم و گفتیم تصمیم این کمیسیون هرچه که باشد قبول خواهیم کرد. ما برای این کار تمامی آرشیوهای ترکیه را تا پایان گشودیم و همگان از جمله ارمنی ها را برای مطالعه این آرشیو دعوت کردیم.

حتی گامی فراتر رفتیم و گفتیم: اگر هر کشور دیگری اعم از آمریکا یا فرانسه به این موضوع علاقمند است می تواند در این کمیسیون داخل شود و ما برای نتیجه آن حاضر هستیم.

عبدالله گل ادامه داد: از سوی دیگر حدود ۷۰ هزار تبعه ارمنستان در ترکیه به کار مشغولند و درآمدهای خود را به ارمنستان ارسال می کنند. آرزومند روابط خوب با همه کشورهای منطقه هستیم. شرایط جدیدی در قفقاز به وجود آمده است، بیاییم و تمامی مشکلات موجود در قفقاز را حل کنیم. بخصوص مسأله بین ارمنستان و آذربایجان را بیایید حل کنیم. تمام تلاشهایمان معطوف به این است که تمامی مسائل منطقه حل گردد و یک همکاری بزرگ منطقه ای داشته باشیم. باور دارم در صورتی که اینها به نتیجه برسد بسیاری از مسائل نیز مرتفع خواهد شد.

گفتنی ست مذاکره رؤسای جمهور ترکیه و آمریکا یک ساعت و بیست دقیقه به طول انجامیده بود.

 

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: