برگهایی از تاریخ تیم ملی فوتبال تورکیه


برگهایی از تاریخ تیم ملی فوتبال تورکیه

تیم ملی فوتبال ترکیه در طول تاریخ 3 بار به دور نهایی جام جهانی و 3 بار به دور نهایی قهرمانی اروپا راه یافته است. این تیم در سال 2002 عنوان سومی جهان را کسب کرد و در رقابتهای یوفا 2008 نیز به نیمه نهایی راه یافت و به بزرگترین افتخار خود در طول تاریخ دست یافت.

حضور در جامهای جهانی

تیم ملی ترکیه که برای حضور در فینال رقابتهای جام جهانی فوتبال 2010 در آفریقای جنوبی تلاش می کند  و در گروه 5 با سایر تیمهای اروپایی بازی می کند پیش از این دو بار در فینال این رقابتها حضور داشته است. ضمن آنکه این تیم با غلبه بر سوریه توانسته بود به دور نهایی جام جهانی 1950 برزیل را یابد اما به دلیل مشکلات مالی نتوانست در آن دوره از رقابتها حضور یابد.

تیم ملی فوتبال ترکیه اولین بار در جام جهانی 1954 سوئیس توانست مجوز ورود به دور نهایی را بگیرد. ترکیه برای حضور در آن رقابتها ابتدا 4-1 مغلوب اسپانیا شده و در بازی دوم 1 بر صفر بر این رقیب چیره شد. بنا بر قوانین آن زمان فوتبال، به دلیل تساوی در هردو بازی، بازی سوم در زمین بی طرف باید انجام می شد. بازی سوم دو تیم در رم پایتخت ایتالیا نیز با نتیجه دو بر دو به تساوی رسید و بین دو تیم قرعه کشی انجام شد. ترکیه در قرعه ای که از سوی یک کودک ایتالیایی به نام فرانکو صورت گرفت توانست مجوز حضور در دوره نهایی جام جهانی آن سال را کسب کند.

تیم ملی ترکیه در جام جهانی سوئیس، ابتدا 4 بر یک مغلوب آلمان غربی شد اما در بازی دوم توانست کره جنوبی را 7 به صفر مغلوب نماید.

بر اساس قوانین آن زمان فوتبال، تیم ترکیه دوباره در برابر تیم آلمان قرار گرفت، با نتیجه 7 بر دو مغلوب شد و با جام جهانی وداع کرد.

ترکیه تیم سوم جام جهانی:

تیم ملی فوتبال ترکیه در رقابتهای انتخابی جام جهانی 2002 ژاپن – کره جنوبی، در گروه خود بعد از سوئد به مقام دوم رسید و به دوره پلی آف بازیها گام نهاد. در این بازیها ترکیه توانست دو بار و با نتایج 1 بر صفر و 5 بر یک تیم اتریش را از پیش رو بردارد و به دورنهایی بازیهای جام جهانی راه یابد.

در این دوره که هفدهمین دوره جام جهانی فوبتال محسوب می شد تیم ملی ترکیه نمایشهای خیره کننده و درخشانی داشت و با نتایج عالی، مایه غرور و مباهات آن دوره گردید.

تیم ملی فوتبال که بعد از 48 سال دوباره به جام جهانی برگشته بود با تیمهای ملی برزیل، کاستاریکا و چین در یک گروه جای گرفت. تیم ملی فوتبال ترکیه که در بازی اول خود 2 بر یک مغلوب تیم ملی فوتبال برزیل شده بود در بازی با کاستاریکا به نتیجه تساوی 1 بر 1 دست یافت و در بازی سوم نیز تیم جمهوری خبق چین را با نتیجه سه بر صفر از پیش رو برداشت. با این نتایج، ترکیه با تفاضل کل بهتر نسبت به رقیبان، به دور بعدی جام راه یافت. در دور دوم این بازیها تیم ملی فوتبال ترکیه برابر یکی از میزبانان جام جهانی یعنی ژاپن قرار گرفت و 1 بر صفر ژاپن را مغلوب کرد.

در دوره نیمه نهایی هم ترکیه برابر تیم سنگال قرار گرفت. تیمی که توانسته بو.د با غلبه بر فرانسه و سوئد پدیده آن جام لقب گیرد. ترکیه در وقت اضافه با گل طلایی ایلهان مانسیز توانست سنگال را نیز از پیش رو بردارد و به نیمه نهایی آن جام راه یابد. » ماه و ستاره پوشان سرخ» در نیمه نهایی دوباره در برابر تیم قدرتمند برزیل قرار گرفتند، 1 بر صفر مغلوب شده و شانس خود را برای صعود به فینال جام از دست دادند.

ترکیه در مسابقه رده بندی در برابر دیگر میزبان جام جهانی یعنی کره جنوبی قرار گرفت و ضمن غلبه 3 بر 2 بر این تیم، به یک نتیجه درخشان در تاریخ فوتبال ترکیه دست یافت. مقام سومی جام جهانی!

در آن دوره طلایی  سرمربیگری تیم ملی فوتبال ترکیه را شنول گونش برعهده داشت.

رقابتهای نهایی جام یوفا

تیم ملی فوتبال ترکیه تا کنون سه بار در دور نهایی رقابتهای قهرمانی اروپا (یوفا) حضور داشت. بهترین نتایج ترکیه در این رقابتها در سال 2008 رقم خورد.

تیم ترکیه در ژوئن 2008 در سیزدهمین دوره این بازیها که به میزبانی مشترک اتریش و سوئیس برگزار شد با وجود آنکه در نیمه نهایی 3 بر دو مغلوب آلمان شد ولی درخشانترین نتایج حضورش در این رقابتها را رقم زد.

بازیکنان تیم ملی در این دوره ابتدا با نتیجه 2 بر صفر مغلوب پرتقال شدند. در بازی بعدی در حالی که یک بر صفر از میزبان بازیها یعنی سوئیس عقب افتاده بودند توانستند در پایان با نتیجه 2 بر 1 بر این تیم غلبه کنند. در بازی سوم بازیکنان ملی پوش ترکیه در حالی که 2 بر صفر از تیم ملی جمهوری چک عقب بودند توانستند در پانزده دقیقه پایانی بازی نتیجه را عوض کنند.

ترکیه این دیدار را 3-2 به سود خود پایان داد و به یک جهارم نهایی فوتبال قهرمانی اروپا راه یافت.

در یک چهارم نهایی تیم ترکیه در برابر تیم هماهنگ کرواسی قرار گرفت. بازی در 90 دقیقه بدون گل خاتمه یافت. در دقیقه 118 بازی کرواسی توانست یک گل به ترکیه بزند و در حالی که امیدهای تیم ملی فوتبال ترکیه به یأس تبدیل شده بود، گل دقیقه 122 سمیح شنتورک بازی را به پنالتی کشاند. ترکیه در پنالتی ها با درخشش بازیکنان و دروازه بانش توانست کرواسی را مغلوب نماید و برای اولین بار در طول تاریخ قدم به یک چهارم نهایی مسابقات فوتبال قهرمانان اروپا راه یابد. این تیم در نیمه نهایی در حالی به مصاف تیم ملی آلمان رفت که لشکری از بازیکنان مصدوم و محروم را به همراه داشت و به همین دلیل نیز 3 بر 2 مغلوب تیم آلمان شد. در آن بازی فاتح تریم تنها 14 بازیکن آماده بازی را به همراه داشت!

پرگل ترین پیروزیهای تیم ملی فوتبال ترکیه

تیم ملی فوتبال ترکیه در زمانهای متفاوت در برابر تیمهای سوریه، کره جنوبی و سان مارینو با نتیجه 7 بر صفر به پیروزی رسید و بهترین نتایج را رقم زد. برخی از پرگلترین پیروزهای تیم ملی فوتبال ترکیه:


تاریخ

مکان

جام

رقیب

نتیجه

1949.11.20

آنکارا

انتخابی جام جهانی

سوریه

7-0

1954.06.20

ژنو

جام جهانی

کره جنوبی

7-0

1996.11.10

استانبول

انتخابی جام جهانی

سان مارینو

7-0

2005.06.08

آلماتی

انتخابی جام جهانی

قزاقستان

6-1

1950.05.28

استانبول

دوستانه

ایران

5-0

1994.10.12

استانبول

انتخابی یوفا

ایسلند

5-0

1997.09.10

سان مارینو

انتخابی جام جهانی

سان مارینو

5-0

2001.11.04

استانبول

رفت و برگشت برای جام جهانی

اتریش

5-0

2002.10.16

استانبول

انتخابی یوفا

لیختن اشتاین

5-0

2006.10.11

فرانکفورت

انتخابی یوفا

مولداوی

5-0


برخی آمارها

بیشترین بردها در برابر سوئیس

تیم ملی فوتبال ترکیه در طول تاریخ دیدارهای ملی بیشترین برد را در مقابل تیم ملی سوئیس داشته است. در مجموع پانزده بازی تیم ملی فوتبال ترکیه با تیم ملی فوتبال سوئیس، ترکها توانستند 8 بار به برتری دست یابند. ضمن آنکه در برابر یونان و مولدای نیز 6 بار پیروز میدان بوده اند.


بیشترین باختها در مقابل شوروی سابق و رومانی

تیم ملی فوتبال ترکیه در تاریخ 85 ساله خود بیشترین باختها را نیز با 12 باخت مقابل شوروی سابق و رومانی داشته است. ضمن آنکه 11 بار نیز در مقابل لهستان بازی را واگذار کرده اند.

مجموع بیشترین گل زده به بلغارستان

تیم ملی فوتبال ترکیه در مجموع 456 بازی ملی 30 بار دروازه بلغارستان را باز کرده است. ضمن آنکه این تیم تا کنون 21 بار دروازه سوئیس، 20 بار دروازه رومانی، 18 بار دروازه فنلاند و 16 بار دروازه تیمهای پاکستان و سان مارینو را گشوده است.

مجموع بیشترین گل خورده از رومانی

تیم ملی ترکیه در مجموع 456 بازی ملی اش 46 گل از رومانی دریافت کرده است.ضمن آنکه از بلغارستان 43، از دو آلمان 42 و از لهستان نیز 39 گل خورده است.

بیشترین بازی با رومانی

ترکیه بیشترین بازی ملی را با 22 بازی در مقابل تیم رومانی داشته است.  ضمن آنکه 21 بار با بلغارستان، 18 بار با آلمان و 17 بار نیز با لهستان دیدار کرده است. 

پرگلترین بازی ملی

پرگلترین دیدار ملی ترکیه در سال 1967 رقم خورد. در آنسال تیم ملی ترکیه برابر تیم ملی پاکستان قرار گرفت بانتیجه 7 بر 4 به پیروزی رسید.

هاکان شوکور آقای گل تیم ملی

هاکان شوکور بازیکن مشهور تیم ملی با 115 بازی ملی و در مجموع با 51 گل در صدر گلزنان تیم ملی قرار گرفته است. بعد از شوکور، لفتر کوچوک آندونیادیس با 20 گل زده در رده دوم قرار دارد و متین اکتای و جمیل توران نیز با 19 گل زده به طور مشترک جایگاه سوم را در اختیار دارند.

چهارگله های بازیهای تیم ملی

از ابتدای تشکیل تیم ملی تا کنون 4 بازیکن تیم ملی توانسته اند سه گل وارد تور حریفان نمایند.

زکی رضا سپورل در سال 1924 در بازی دوستان تیم ملی با تیم ملی فنلاند توانست هر چهار گل تیم ملی ترکیه را به ثمر برساند. آن بازی با نتیجه 4 بر دو به سود ترکیه به پایان رسیده بود.

اکتای دره لی اوغلو در رقابتهای انتخابی جام جهانی در سال 1996در برابر سان مارینو 4 گل از هفت گل تیم ملی فوتبال ترکیه را به ثمر رسانده بود. آن بازی نیز با نتیجه 7 بر صفر به نفع ترکیه رقم خورده بود.

هاکان شوکور در بازی انتخابی جام جهانی در سال 1997 در بازی با ولز چهار گل به ثمر رساند. آن بازی با نتیجه 6 بر 4 به سود ملی پوشان ترکیه به ثمر رسید.

ضمن آنکه هاکان شوکور مهاجم معروف ترکیه نیز در سال 2006 نیز در مسابقه با مولداوی در چارچوب جام قهرمانی اروپا چهار گل از 5 گل تیم را به ثمر رساند. آن بازی نیز 5 هیچ به نفع ترکیه به اتمام رسید.

بیشترین بازی ملی از آن رشتو رکبر

رشتو رکبر دروازه بان تیم ملی ترکیه با 118 بازی ملی بیشترین بازی ملی را در کارنامه خود دارد. هاکان شوکور با 112 بازی ملی، بولنت کورکماز با 102 بازی ملی، توغای کریم اوغلو با 94 بازی ملی و آلپای اؤزآلان با 90 بازی ملی در رده های بعدی قرار گرفته اند.

41 سرمربی

در طول تاریخ 85 ساله تیم ملی فوتبال ترکیه، این تیم 41 سرمربی را به چشم دیده است که 17 تن از این سرمربیان خارجی و بقیه ترکیه ای بوده اند. فاتح تریم بیشترین سالهای سرمربیگری تیم ملی ترکیه را داشته است. فاتح تریم در 80 بازی بین المللی، تیم ملی را همراهی کرده است.

کاپیتان تاریخ تیم ملی

تورغای سرن بازیکن اقسانه ای تیم فوتبال گالاتاسرای رکورد بیشترین کاپیتانی تیم ملی را برعهده دارد. این دروازه بان در مجموع 46 بازی ملی اش 35 بار بازوبند دکاپیتانی را به بازو بسته بود

 

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: