زنگ خشونت در افغانستان


ترجمه مقاله از هفته نامه  چاپ تورکیه  Dunya Gundemi 

ترجمه: رضا قاسمی (محصل سال چهارم روابط بین الملل)

اوباما رییس جمهور منتخب امریکا, مبارزه با تروریسم در افغانستان را یکی از الویت های خود میبیند. اما مولن قومندان قطعات امریکایی که میگوید » سوق عساکر کفایت نمیکند», اخطار داده است که خشونت در این کشور افزایش خواهد یافت.

حملات جنگجویان در سال 2008 در افغانستان بیشتر گردیده است. ویلیم وود سفیر امریکا در کابل میگوید, که حدود 2000 حملات در سال 2008 صورت گرفته است و افزود که این رقم دو برابر آنچه سال گذشته اتفاق افتاده است میباشد. حوادث اختطاف و آدم ربایی نیز در این کشور روبه افزایش بوده است. حوادث آدم ربایی نسبت به سال گذشته دو چند شده است. اختطاف از 150 به 300 مورد صعود نموده است. تحلیلگران معتقدند که در جریان سال 2009 خشونت همچنان افزایش خواهد یافت. «سبینا ماتی» از DWتغیرات افغانستان مربوط به سال 2009 را چنین خلاصه مینماید.

سیاستمداران, منسوبین اردو و یا متخصصین توسعه, هیچ کس را براین باور نیست که خشونت در افغانستان کاهش خواهد یافت. جنرال هانس- لوتر قوماندان آیساف که منطقه را از نزدیک میشناسد میگوید, که خشونت در تمام نقاط افغانستان ادامه خواهد یافت.

تعداد عساکریکه در منطقه هندوکش مشغول تأمین امنیت هستند به 65 هزار میرسد. اما با آنهم طالبانیکه در سال 2001 از هم فروپاشید, امروز این دینگرایان افراطی به مراتب قدرتمندتر گردیده اند. در نتیجه حملاتیکه در طول سال 2008 صورت گرفته است 270 عساکر مربوط به قوای حافظ صلح آیساف کشته شده اند. حدود 1000 تن از مردم ملکی نیز در نتیجه حوادث مختلف تروریستی جان های خویش را از دست داده اند.

«جنگ در افغانستان آغاز شده و در همانجا ختم خواهد شد»

 باراک اوباما رییس جمهور جدید امریکا میگوید که مسله افغانستان الویت سیاست خارجی اش را تشکیل خواهد داد و میافزاید «جنگ علیه تروریسم در افغانستان شروع شده و در همانجا به پایان خواهد رسید».

امریکا به شکل معین میخواهد تعداد عساکرش را در افغانستان افزایش دهد. جنرال میشل مولن قوماندان قطعات امریکایی در هندوکش, با اینکه رقم دقیقی را نگفت اما اذعان داشت که ممکن است تا 30 هزار دیگر در تعداد عساکر افزایش به عمل آید.

دلیل دیگر افزایش عساکر در افغانستان مسله برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال آینده در این کشور میباشد. گفته میشود برای تأمین امنیت بیشتر عساکر بیشتر مشغول فعالیت خواهند بود. کوشش خواهد شد تا از دخالت طالبان در هنگام برگزاری انتخابات و کاهش اعتماد از رییس جمهور جدید در افغانستان جلوگیری بعمل آید.

یکی از موضوعات سوال برانگیز اینست که آیا امریکا حمایت خود را از رییس جمهور فعلی افغانستان حامد کرزی ادامه خواهد داد یا خیر؟ کرزی بارها درخواست مذاکره با مخالفین دولت نموده است.

طالبان از میز مذاکره دوری گزیدند

کرزی اعلام نموده بود برای تأمین صلح در افغانستان در صورتیکه ملا عمر رهبر طالبان قانون اساسی فعلی افغانستان را قبول نماید او نیز حاضر است تا با او بر سر میز مذاکره بنشیند.

سال گذشته مذاکراتی با بعضی از اعضای گروه دینگرای افراطی طالبان صورت گرفته بود و ملا عمر رهبر این گروه بازهم تکرار نمود که بر سر میز مذاکره حاضر نخواهد شد.

جنرال مولن میگوید که تنها با استراتژی نظامی نمیتوان ثبات را تأمین کرد, تا زمانیکه پیشرفت در توسعه اجتماعی و سیاسی صورت نگیرد ارسال عساکر بیشتر تغیراتی را به میان نخواهد آورد.

ارسال عساکر کافی نیست

تثبیت مولن جدید نیست, اما معلوم است که هیچ پیشرفتی در توسعه اجتماعی  این کشور صورت نگرفته است.

تجارت مواد مخدر در این کشور شدت گرفته است, قانون شکنی ها افزایش یافته است, فساد اداری در ادارات  دولتی از مسایل روتین به شمار میرود. و حقیقت تلخ دیگر اینکه 70 درصد مردم این کشور روزانه کمتر از دو دالر درآمد دارند.

تحلیلگران افغانستان متعتقدند, که در سال 2009  استراتیژی جنگی در مبارزه علیه تروریسم در این کشور کافی به نظر نمیرسد. اولتر از همه بهتر شدن وضعیت مردم, جان گرفتن اقتصاد و باز شدن ساحات جدید برای استخدام مردم,  لازم و ملزوم همدیگر میباشند. این تحلیلگران میافزایند اگر مسایل یاد شده به واقعیت مبدل نگردد, طالبان همچنین قدرت و نیروی بیشتر بدست خواهند آورد.

Sabine Mathay / DW 

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: