آيا عضويت ترکيه در اتحاديه اروپا ممکن است؟


 اردوگان در دیداری با باروزو در بروکسل

عامل واقعي در مجموع يک احساس گنگ در غرب است که بر اساس آن ترکيه از نگاه فرهنگي با اروپا جور نمي آيد. اين عامل بيشتر به اسلام رابطه مي گيرد. با اينهم اگر ترکيه يک دولت کوچک مي بود، مساله طور ديگر به نظر مي آمد

چنين به نظر مي آيد که اردوگان نخست وزير ترکيه خيلي مايوس باشد. او مي تواند براي هدف بزرگش يعني عضويت کامل در اتحاديه اروپا، اصلاحات زيادي را  به عنوان پيش شرط عرضه کند که اتحاديه اروپا از کشورش انتظار دارد.

ترکيه  به وسيلۀ نزاع گاز ميان روسيه و اکرايين، اکنون منحيث راه ترانزيتي بديل، از نگاه سياست انرژي بيشتر از پيش براي غرب اهميت يافته است.

آيا همه اين  عوامل کافي نيستند تا راه را براي يک عضويت کامل ترکيه در اتحاديه اروپا هموار سازند؟ ظاهرا ً ترکيه اين راه را از مدت ها قبل پيموده است. مذاکرات روي عضويت با دقت در جريان است و روي آن کار مي شود، اگرچه به کندي، اما به هر صورت اين مذاکرات جاري است. اما اردوگان و مردم ترکيه احساس مي نمايند که اتحاديه اروپا خواهان عضويت ترکيه نيست.

استقبال طرفدران اردوگان از او  با بیرق های ترکیه و ات�ادیه اروپا

استقبال طرفدران اردوگان از او با بیرق های ترکیه و اتحادیه اروپا

  

بعضي ها مانند انگيلا مرکل صدراعظم آلمان عدم توافق خود را به روشني بيان مي کنند. اينکه خوزه مانويل باروزو رييس کميسيون اتحاديه اروپا نيز با روش مودبانه خاصش مي گويد که بايد  اذهان عامۀ اروپا را براي عضويت ترکيه در اتحاديه اروپا مساعد ساخت، در واقع همان ديدگاه خانم مرکل را بيان مي کند. زيرا اکثريت شهروندان اروپا در برابر عضويت ترکيه به ديده شک مي نگرند و آن را رد مي کنند و هيچ چيزي حاکي از يک تغيير جهت گيري به سود عضويت ترکيه نيست.

مانع در اين راه، تنها اصلاحاتي نيستند که تا هنوز به عمل نيامده اند  و يا رابطۀ بحراني ترکيه با قبرس، کشور عضو اتحاديه اروپا مانع اين کار نيست. مانع اساسي و عميق ديگري وجود دارد.

بسياري از مردم، از اعضاي قديم اتحاديه اروپا اين احساس را دارند که ظرفيت اتحاديه اروپا در اثر توسعۀ بي مانند آن در سال 2004 با پذيرش ده عضو جديد، ازحد نهايي گذشته است. همزمان با آن در اتحاديه اروپا تاهنوز يک اصلاح دروني صورت نگرفته است تا قابل عملکرد گردد.

اما اين نيز نمي تواند همه چيز  را براي عدم قبول عضويت ترکيه در اتحاديه اروپا توضيح دهد. عامل واقعي در مجموع يک احساس گنگ است که بر اساس آن ترکيه از نگاه فرهنگي با اروپا جور نمي آيد. اين عامل بيشتر به اسلام رابطه مي گيرد. با اينهم  اگر ترکيه يک دولت کوچک مي بود، مساله طور ديگر به نظر مي آمد. مساله در اينجا اسلام است و پيامد فرهنگي – سياسي آن در رابطه با بزرگي زياد ترکيه.

تصویر نمادین از بیرق ترکیه و ات�ادیه اروپا

تصویر نمادین از بیرق ترکیه و اتحادیه اروپا

 

ترکيه در حال حاضر داراي 70 ميليون جمعيت است. اين کشور  با جمعيت جوانش در آينده نه چندان دور، از آلمان نيز از نگاه جمعيت پيشي خواهد گرفت.

ترکيه در صورت عضويت در اتحاديه اروپا، پر جمعيت ترين دولت آن خواهد بود و با  وزنه اش سياست اتحاديه اروپا را آشکارا زير تاثير قرار خواهد داد. و چه کسي تضمين مي کند که نظام سياسي ترکيه لاييک باقي مي ماند؟ از همين حالا جهت گيري هاي روشن افراطي در اين کشور وجود دارد.   

باوجود آنکه  حالا عوامل  و زمينه هاي زيادي براي پيوند دادن  ترکيه به اتحاديه اروپا وجود دارد، اما اين در مقابل يک عضويت کامل ترکيه قرار مي گيرد. پذيرش ترکيه را عليه خواسته هاي اکثريت جمعيت اروپا عملي ساختن نه تنها بي معنا است، بلکه خطر ناک نيز است. بايد سياستمد اران بيشتري از اتحاديه اروپا اين جرئت را داشته باشند که به ترکيه حقيقت امر را گوشزد کنند. زيرا چيزي مايوس کننده تر از  اين نيست که به مذاکرات ظاهري ده ها سال با ترکيه جهت عضويت آن کشور ادامه داد

20.01.2009  هازيلبخ  

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: